Całym sercem oddane swojej wsi

Autor: md 15.04.2016 Nr: 15/2016
Całym sercem oddane swojej wsi

W tym tygodniu spotkaliśmy się z pomysłowymi, pracowitymi i skutecznymi w działaniu kobietami z Cieszacina Małego, które opowiedziały nam o historii i teraźniejszości tutejszego Koła Gospodyń Wiejskich, którego członkiniami są już od dziesięciu lat.


Koło Gospodyń Wiejskich w Cieszacinie Małym zostało założone w 1978 roku przez nauczycielkę Genowefę Świerk. Jak wspominały nasze rozmówczynie, w latach 80-tych XX wieku kobieca organizacja zajmowała się głównie organizacją szkoleń i kursów, które przyuczały kobiety do szycia, gotowania oraz pieczenia. W tamtym czasie Koło Gospodyń Wiejskich dorobiło się magla, szatkownicy elektrycznej oraz podłogi tanecznej, która była wykorzystywana przy okazji odbywających się we wsi imprez okolicznościowych.

   Po latach rozkwitu działalności gospodarczej i kulturalnej Koła Gospodyń Wiejskich – nastąpiła stagnacja. Jak każda organizacja, ta również potrzebowała młodych inicjatorów, by się odrodzić. Po przerwie, Koło Gospodyń Wiejskich reaktywowało swoją działalność w 2006 roku i od tamtej pory funkcjonuje pod przewodnictwem Marii Kowalskiej.

   Dziesięcioletnia już aktywność Koła Gospodyń Wiejskich przejawia się przede wszystkim w kultywowaniu tradycji oraz inicjowaniu życia kulturalnego lokalnej społeczności, począwszy od dzieci przedszkolnych, poprzez młodzież, aż do seniorów.

   Panie organizują zabawy choinkowe, Dzień Kobiet, biorą udział w dożynkach gminnych i powiatowych, Święcie Chleba, konkursie kulinarnym „Z babcinej spiżarni” oraz wystawach, na których prezentują swoje specjały oraz rękodzieło.

Podczas Święta Plonów odbywa się konkurs na najlepsze stoisko. Na naszym stole biesiadnym znajduje się wiele regionalnych potraw m.in. smalczyk ze skwarkami, kartoflaczki, kapuśniaczki, makowce i serniki, a także nalewki – wymieniały Gospodynie. 

   Panie przygotowują także wieniec dożynkowy, palmy wielkanocne oraz ozdoby świąteczne. Włączają się także w dekorowanie kościoła przed ważnymi uroczystościami.

   Członkinie Koła Gospodyń Wiejskich kilka lat temu zakupiły materiały potrzebne do uszycia strojów ludowych. Ich krojem zajęła się zaprzyjaźniona krawcowa z Siennowa. Wyszywaniem gorsetów ludowymi ornamentami zajęły się już samodzielnie. W swoich pięknych strojach reprezentują Cieszacin Mały niosąc tradycyjnie uwity wieniec dożynkowy podczas dożynek gminnych i powiatowych. Warto wspomnieć, że w 2012 roku, podczas dożynek gminnych w Ożańsku, Panie zajęły I miejsce w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy i reprezentowały gminę Pawłosiów podczas dożynek powiatowych w Szówsku.

   Panie nie są zdane same na siebie.

W 2010 roku Koło Gospodyń Wiejskich rozpoczęło współpracę z powstającym wtedy Stowarzyszeniem Miłośników Cieszacina Małego. Inicjatywy obu grup zaowocowały wspólną organizacją wielu imprez i przedsięwzięć – mówiły Panie, które podkreślały bardzo dobrze układającą się współpracę z prezesem Karolem Górskim, jednocześnie sprawującym funkcję sołtysa Cieszacina Małego.

   Rezultatem współpracy obydwu organizacji są liczne imprezy i akcje m.in. Święto Pieczonego Ziemniaka, zabawa taneczna z okazji Święta 3 Maja czy akcja sprzątania Cieszacina Małego. Wspólnymi siłami udało im się doprowadzić także do remontu remizo-świetlicy. Do tej pory wymienili dach, wstawili nowe okna, zrobili ogrzewanie oraz wyremontowali elewację. W tym roku planują zagospodarować teren przed budynkiem. Chcą dokończyć budowę ogrodzenia i postawić altankę.

   Panie czerpią radość ze wspólnych spotkań, których owocem są liczne imprezy i przedsięwzięcia lokalne. Wszystkie zgodnie twierdzą, że są otwarte na różne inicjatywy. Nasze rozmówczynie podkreślają, że największą motywacją do dalszego działania jest dla nich satysfakcja osobista.

Chciałybyśmy, aby młode osoby bardziej angażowały się w inicjatywy organizacji, żeby miał nas kto zastąpić, kiedy nas zabraknie – zwracały uwagę Gospodynie, które jednocześnie podkreślały, że małe dzieci i młodzież bardzo chętnie uczestniczą w organizowanych we wsi imprezach i konkursach.

   Członkom obydwu organizacji działających na terenie Cieszacina Małego życzymy nowych i twórczych pomysłów, zadowolenia z realizowanych zadań oraz dalszych sukcesów.

Komentarze
Popularne