Kobiety z inicjatywą

Autor: md 22.04.2016 Nr: 16/2016
Kobiety z inicjatywą

Dawno, dawno temu... Tak zaczynają się niektóre baśnie i legendy, tak też zaczyna się opowieść o Kole Gospodyń Wiejskich w Maleniskach.


Koło Gospodyń Wiejskich w Maleniskach powstało w 1949 roku. Jego pierwszą przewodniczącą była Aniela Harpula. Następnie tę funkcję sprawowało pięć kolejnych osób. Kobieca organizacja, która reaktywowała swoją działalność kilka lat temu temu, skupia obecnie 15 członkiń. Na jej czele od czterech lat stoi Bogusława Paszczyńska.

   Początkowo Koło Gospodyń Wiejskich nie miało swojej siedziby. W 1963 roku ówczesne Gospodynie przeniosły swoją działalność z prywatnych domów do nowo wybudowanej Świetlicy Wiejskiej. W tamtych czasach była ona ważnym ośrodkiem życia kulturalnego wsi.

Pod koniec lat 60. Koło Gospodyń Wiejskich prowadziło przedszkole – tzw. dziedziniec oraz wypożyczalnię naczyń i sprzętu. Gospodynie dysponowały pralką, maglem oraz garnkami. Na terenie Świetlicy Wiejskiej funkcjonowała klubo-kawiarnia oraz biblioteka. Nasze poprzedniczki organizowały tutaj zabawy kotylionowe oraz walczyki czekoladowe – wspominały Gospodynie.

   Obecnie Panie mają do dyspozycji gruntownie wyremontowany budynek, gdzie w okresie jesienno-zimowym organizują wiele imprez, zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych mieszkańców Malenisk m.in. zabawy andrzejkowe, sylwestrowe i choinkowe, spotkania opłatkowe oraz Dzień Babci i Dziadka. Z kolei w lecie stawiają na imprezy plenerowe np. pikniki rodzinne. 

   Jak twierdzą, najlepiej wychodzi im gotowanie i pieczenie, stąd chętnie prezentują swój stół biesiadny. Biorą udział m.in. w konkursie kulinarnym „Z babcinej spiżarni”, dożynkach, jarmarkach, kiermaszach czy pokazach. Gospodynie przygotowują wiele regionalnych przysmaków m.in. żurek, chleb ze smalcem, skwarkami i ogórkiem kiszonym, paprykę z miodem, kapuśniaczki, proziaczki, pierogi, gołąbki, placki, gofry oraz nalewki.

Wszystkie potrawy i wypieki przygotowujemy na bazie naturalnych produktów, dlatego cieszą się dużym powodzeniem wśród odwiedzających nasze stoisko – podkreślały Gospodynie.

   Panie współdziałają także z innymi Kołami Gospodyń Wiejskich. Gospodynie chętnie wymieniają się doświadczeniami i udzielają sobie wzajemnej pomocy.

   Panie, biorąc udział w konkursach, kiermaszach czy pokazach, za każdym razem wykazują się ogromną pracowitością i pomysłowością, dzięki czemu mogą pochwalić się licznymi dyplomami, wyróżnieniami oraz nagrodami.

Trzy lata temu nasz wieniec dożynkowy reprezentował województwo podkarpackie w Spale. Po zakończeniu uroczystości nie powrócił do Malenisk, ponieważ został podarowany marszałkowi województwa łódzkiego. Z kolei dwa lata temu uczestniczyłyśmy w konkursie ozdób bożonarodzeniowych. Nasza choinka zdobyła pierwsze miejsce. Była nowoczesna i oryginalna – opowiadała Przewodnicząca, zaznaczając przy tym, że największą satysfakcję sprawiam im fakt, że potrafią zorganizować się i zrobić coś dobrego dla lokalnej społeczności.

   Panie jak mało kto potrafią połączyć życie rodzinne i zawodowe z obowiązkami wynikającymi z przynależności do organizacji. Przez cały rok mają wiele trosk i obowiązków, dlatego raz na jakiś czas należy im się chwila odpoczynku. Organizują wtedy przedsięwzięcia tylko dla siebie np. wyjazd do teatru czy pokaz kulinarny przeprowadzony przez zawodowego kucharza.

Sezon 2016 rozpoczęłyśmy zabawą karnawałową. Na wiosnę nie ma okazji do spotkań. Prawdopodobnie najbliższym wspólnym przedsięwzięciem będzie wicie wieńca dożynkowego – mówiła Przewodnicząca pytana o plany na przyszłość. – Cały czas rodzą się nam nowe pomysły – zaznaczała.

Kultywujemy tradycje i promujemy swoją miejscowość, ponieważ nie chcemy zaprzepaścić dorobku naszych poprzedniczek. Bodźcem do dalszego działania jest dla nas chęć przetrwania – podkreślały Gospodynie, które mają nadzieję, że także młodzież z czasem dostrzeże potrzebę angażowania się w inicjatywy społeczne.

   Na przestrzeni kilkudziesięciu minionych lat zmieniały się czasy i formy działalności Koła Gospodyń Wiejskich, ale jedno pozostaje niezmienne – Panie wciąż wkładają całe serce w to, co robią.

Komentarze
Popularne
Komentowane