Zawirowali w tanecznym kręgu

Autor: 29.04.2016 Nr: 17/2016
Zawirowali w tanecznym kręgu

W niedzielę, 24 kwietnia odbył się 30., jubileuszowy, Międzywojewódzki Przegląd Dziecięcych Zespołów Tańca Ludowego „Taneczny Krąg”. Celem imprezy o jest przede wszystkim konfrontacja artystycznych dokonań dziecięcych zespołów tańca ludowego i upowszechnianie tych tańców wśród młodego pokolenia.

W tegorocznej edycji imprezy zaprezentowało się blisko 400 wykonawców z województw: lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Zaprezentowali publiczności tańce ludowe różnych regionów Polski, tańce narodowe i zabawy taneczne.        

  Otwarcia przeglądu dokonali: dyrektor MOK w Przeworsku Andrzej Kowalski oraz zastępca dyrektora Centrum Kulturalnego w Przemyślu Janusz Zapotocki, dziękując jednocześnie tym wszystkim, którzy przyczyniają się do promowania sztuki ludowej.

   Występy konkursowe oceniała komisja: Alina Kościółek-Rusin – choreograf, Krystyna Trojanowska – choreograf i Andrzej Osmyk – muzyk. Nagrodę Grand Prix ufundowaną przez Burmistrza Miasta Przeworska jury przyznało Zespołowi Regionalnemu „Mali Mystkowianie” z Mystkowa.

   W kategorii wiekowej 7–12 lat I nagrodę zdobył Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, II nagrodę Zespół Pieśni i Tańca „Markusy” z Markowej, a III nagrodę Zespół Tańca Ludowego „Tradycja” z Rzeszowa. Trzy równorzędne wyróżnienia przyznano Zespołowi Tańca Ludowego „Sędomir” z Sandomierza, Dziecięcemu Zespołowi Tańca Ludowego „Sitareczka” z Biłgoraja i zespołowi Pieśni i Tańca „Lajkonik” z Głogowa Małopolskiego.

   W kategorii wiekowej 13–16 lat: I nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Mali Świerczkowiacy” z Tarnowa, a trzy równorzędne III nagrody otrzymali: Zespół Folklorystyczny „Roztocze” z Tomaszowa Lubelskiego, Zespół Pieśni i Tańca „Racławice” z Racławic i Zespół Pieśni i Tańca „Hanka” – grupa IV z Głogowa Małopolskiego. Drugiej nagrody nie przyznano. Wyróżnieniami uhonorowano Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy” z Chorzelowa i Dziecięcy Zespół Tańca Ludowego „Ryki” z Ryk.

   Organizatorami wydarzenia byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Miejski Ośrodek Kultury w Przeworsku.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum