Plenery i monotypia rysunkowa

Autor: 06.05.2016 Nr: 18/2016
Najmłodsi z radością pracowali w plenerze.
Najmłodsi z radością pracowali w plenerze.

23 i 24 kwietnia w Zespole Pałacowo-Parkowym w Przeworsku odbyły się warsztaty graficzne z monotypii rysunkowej i plener malarski, zorganizowane przez Muzeum w Przeworsku i Stowarzyszenie Przyjaciół Muzeum. Uczestnikami zajęć były dzieci, młodzież i pasjonaci sztuk pięknych z Przeworska. Pogoda (choć tylko pierwszego dnia) dopisała, humory również, a efekty prac były godne podziwu.

Sobotnie słońce pozwoliło dzieciom i młodzieży pracować w plenerze, na parkowym trawniku. Najpierw garść informacji teoretycznych, a potem wszyscy wzięli się do pracy, tworząc szkice z obserwowanej wokół natury, które następnie posłużyły do wykonania interesujących monotypii w pracowni. Opiekę nad młodymi artystami sprawowały Magdalena Uchman i Kamila Bednarska z Wydziału Sztuki Uniwersytetu Rzeszowskiego.

   Deszczowa niedziela z kolei sprawiła, że plener musiał zostać przeniesiony na teren dawnych ogrodów pałacowych, do szklarni zwanej „figarnią”. Tutaj również po prelekcji, uczestnicy malowali przy sztalugach obrazy z wyobraźni. Mimo niepogody, nikt nie narzekał. Był czas na swobodne rozmowy, dyskusje o mieszaniu kolorów, perspektywie i innych ważnych rzeczach, które mogły wpłynąć na jeszcze lepsze efekty prac. Tego dnia plener malarski poprowadził profesor Uniwersytetu Rzeszowskiego Marek Olszyński z pomocą studentów – wolontariuszy z Wydziału Sztuki UR, którzy ofiarowali plenerowiczom mnóstwo dobrych rad na przyszłość. Miłym akcentem na zakończenie warsztatów było ognisko integracyjne.

   Prace poplenerowe dzieci można będzie zobaczyć na wystawie z okazji 20. Przeglądu Twórczości Plastycznej uczniów przeworskich szkół podstawowych oraz uczestników Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku w maju br.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum