20 lat minęło...

Autor: 20.05.2016 Nr: 20/2016
Uczestnicy jubileuszu obejrzeli m.in. program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 1.
Uczestnicy jubileuszu obejrzeli m.in. program artystyczny w wykonaniu uczniów SP nr 1.

We wtorek, 10 maja, w Galerii „Magnez” w Przeworsku, miał miejsce wernisaż wystawy przygotowanej z okazji jubileuszu 20-lecia Przeglądu Twórczości Plastycznej uczniów przeworskich szkół oraz osób niepełnosprawnych. Był to czas podsumowania podjętych działań, które tak znakomicie przez wiele lat owocują i dają dobry plon.

We wtorkowe przedpołudnie przeworski park skupił liczne grono dzieci z przeworskich szkół, nauczycieli, uczestników ŚDS oraz osoby które przez 20 lat pracowały przy organizacji przeglądu. O tym, jak to się zaczęło, opowiedziała Halina Superson z Muzeum w Przeworsku, które od 1996 r. współpracowało przy organizacji przeglądu.

Wszystko zaczęło się 20 lat temu, kiedy nauczyciele plastyki SP nr 1 Agnieszka Bernacka i Włodzimierz Gązwa, zorganizowali Przegląd Twórczości Plastycznej Uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Przeworsku – mówiła. – Był to wówczas tylko i wyłącznie przegląd tej szkoły. W 2003 r. organizatorzy zaprosili do udziału uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej, a w 2006 r. dołączyli uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy i są z nami do dnia dzisiejszego. Dla tej grupy, przegląd był okazją do zaprezentowania swojego bogatego dorobku w środowisku lokalnym i niezwykłą lekcją tolerancji dla nas wszystkich.

   Kiedy A. Bernacka została nauczycielem w gimnazjum, organizowała również przeglądy plastyczne dla młodzieży, natomiast rozpoczęty 20 lat temu przegląd, kontynuuje W. Gązwa.

   W 2007 r. dołączyli do „Jedynkowiczów” uczniowie i nauczyciele, SP 2 i SP 3. Od tamtego czasu odbywały się cykliczne, majowe spotkania ze sztuką dziecięcą pod hasłem „Wszyscy razem”, a wystawa, jako efekt podejmowanych działań, wpisała się w grafik wydarzeń kulturalnych w mieście jako Przegląd Twórczości Plastycznej uczniów przeworskich szkół oraz osób niepełnosprawnych, który zawsze gromadził wielu oglądających.

   Wystawa jubileuszowa, podsumowująca 20 lat pracy artystycznej, jest niezwykle bogata. Zwiedzający mogą tu obejrzeć prace, które zebrane zostały na przestrzeni lat, rysunki, szkice, przedmioty wykonywane różnymi technikami, wszystkie oryginalne i niepowtarzalne, pokazujące jak wielki talent drzemie w dzieciach, a szczególnie w osobach niepełnosprawnych.

   Dyrektor Muzeum Tomasz Syk pogratulował wszystkim uczniom i nauczycielom zaangażowania w przegląd. Obecna na jubileuszowej wystawie A. Bernacka przeprowadziła krótką lekcję o spotkaniach dzieci z dziełem sztuki, a na koniec wszyscy obejrzeli program artystyczny w wykonaniu najmłodszych wychowanków SP nr 1.

   Wystawę jubileuszową można oglądać do 15 czerwca br.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum