Artystyczne dusze

Autor: md 27.05.2016 Nr: 21/2016
Artystyczne dusze

Koło Gospodyń Wiejskich w Nielepkowicach i działający przy nim Zespół Śpiewaczy „Nielepkowice” skupia kobiety ze zmysłem artystycznym. Przejawia się on nie tylko zamiłowaniem do śpiewania. Członkinie mogą pochwalić się różnorodnymi pasjami.


Koło Gospodyń Wiejskich w Nielepkowicach zawiązało się w latach 60-tych – wspominała Janina Kopeć, która od dziewięciu lat stoi na czele kobiecej organizacji. – Od lat 70-tych przy KGW działa Zespół Śpiewaczy „Nielepkowice”. Powstał on z inicjatywy Władysławy Kipczak – dodała.

   Obecnie kobieca organizacja skupia 20 kobiet, w tym 10 aktywnych. Jak wspominają najstarsze Panie, na początku funkcjonowania Koła Gospodyń Wiejskich, kobiety zajmowały się sprowadzaniem i rozprowadzaniem po wsi prosiąt, piskląt, paszy, nasion kwiatów i warzyw, urządzaniem kursów, organizowaniem wycieczek oraz prowadzeniem magla i wypożyczalni naczyń.

   Kiedy przy Kole Gospodyń Wiejskich powstał Zespół Śpiewaczy, zapracowane kobiety dwa razy w tygodniu spotykały się na próbach. Efektem systematycznej i ciężkiej pracy rozśpiewanych Pań były liczne sukcesy. Uznanie w oczach widowni po każdym występie na scenie, Panie zdobywają do dziś.

   Członkinie mogą pochwalić się także innymi talentami. Wyszywają, haftują, szydełkują, robią na drutach, wykonują kwiaty z bibuły i krepiny, ozdabiają bańki i pisanki, przygotowują wieńce dożynkowe i palmy wielkanocne, gotują, pieką i dekorują torty. Swoje talenty i umiejętności wokalne, kabaretowe, artystyczne i kulinarne, które mistrzowsko opanowały przez lata praktyki, teraz prezentują na rozmaitych imprezach i uroczystościach.

Na przestrzeni minionych lat brałyśmy udział m.in. w Dniach Nielepkowic, Biesiadach nad Wyczawą, Zjazdach Integracyjnych połączonych z konkursem kulinarnym „Z Babcinej Spiżarni” oraz Dożynkach Gminy Wiązownica – wymieniały Gospodynie, które nadmieniły, że w tym roku Święto Plonów odbędzie się w ich rodzinnej wsi. – Z kolei my same przygotowywałyśmy imprezy okolicznościowe m.in. z okazji Dnia Kobiet, Dnia Matki, Andrzejek oraz Sylwestra – wyliczały Panie. – Na naszych stołach można znaleźć proziaki, kaszaki, kapuśniaki, chleb swojski ze smalcem i skwarkami, szaszłyki, sznycle mielone oraz ciasta, głównie serniki i szarlotki – mówiły. 

   W trakcie spotkania Panie podkreślały bardzo dobrze układającą się współpracę z Sołtysem, Wójtem, Kierowniczką Domu Kultury oraz mieszkańcami Nielepkowic.

   Z rozmowy z Paniami wynika, że żadnej pracy się nie boją i nie ma dla nich rzeczy niemożliwych do zrealizowania. Wszystkie pracują bezinteresownie, a nagrodą za trud włożony w organizowanie życia społecznego wsi i jednocześnie gminy są pochwały, które potwierdzają liczne nagrody, wyróżnienia i dyplomy uznania. Ale jeszcze ważniejsza od popularności jest możliwość wspólnych spotkań, wymiany doświadczeń oraz dzielenia się z koleżankami swoimi radościami i troskami życia. Panie ciągle się integrują, czemu służą między innymi wspólne kursy, spacery z kijkami, wycieczki rowerowe, ćwiczenia w plenerze, pikniki, wyjazdy do teatru lub kina oraz wycieczki. W ostatnich latach zwiedziły m.in. Kraków oraz Zakopane i brały udział w pielgrzymkach do Jodłówki.

   Bogaty dorobek kobiecej organizacji odzwierciedla gruba kronika, w której Panie na bieżąco opisują swoją pracę oraz wklejają fotografie i artykuły wycięte z prasy.

 

Koła Gospodyń Wiejskich z terenu powiatów jarosławskiego i przeworskiego, które chciałyby zaprezentować się na naszych łamach, zapraszamy do kontaktu z Redakcją pod numerem telefonu 17 786 39 45 lub 724 500 480.

Komentarze
Popularne
Komentowane