Na ludową nutę

Autor: 27.05.2016 Nr: 21/2016
ZŚ „Grzęszczanie” zdobył I m-ce i nominację do Kazimierza Dolnego.
ZŚ „Grzęszczanie” zdobył I m-ce i nominację do Kazimierza Dolnego.

W niedzielę, 15 maja w Kańczudze odbył się Regionalny Przegląd Kapel, Solistów i Zespołów Śpiewaczych, który wyłonił wykonawców do udziału w 50. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą i 50. „Sabałowych Bajań” Festiwalu Folkloru Polskiego w Bukowinie Tatrzańskiej.

Uczestnicy przeglądu kultywują rodzime tradycje folkloru swoich miejscowości, poprzez melodię, gwarę, tradycyjne instrumenty muzyczne oraz strój regionalny. Przegląd stanowi swoisty przekrój muzycznych i śpiewaczych tradycji ludowych przodków.

   Komisja artystyczna w składzie: Katarzyna Ignas – etnograf, Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog i Stanisław Szabat – muzyk, po wysłuchaniu 35 prezentacji w pięciu kategoriach, postanowiła przyznać nagrody i wyróżnienia.  

   W kat. kapel, I m-ce wraz z nominacją do 50. OFKiŚL zdobyła Kapela Ludowa „Grodziszczoki” z Grodziska Dolnego, natomiast dwa wyróżnienia otrzymały: Kapela Ludowa z Gniewczyny Trynieckiej i Kapela Ludowa „Młoda Gać” z Gaci.

   W kategorii soliści-instrumentaliści I nagroda wraz z nominacją do Kazimierza otrzymał skrzypek Stanisław Porębny z Bud Łańcuckich.

   W kategorii „Duży-Mały” dwie równorzędne I nagrody otrzymała Grupa Śpiewacza „Stokrotki” z Cewkowa z Anielą Mrówką wraz z nominacją do 50. OFKiŚL oraz Anna Rydzik wraz z Michałem Rydzikiem z Grodziska Dolnego wraz z nominacją na 50. „Sabałowe Bajania”. Wyróżnienie zdobył Zespół Śpiewaczy przy Szkole Podstawowej w Zarzeczu z Moniką Stępień.

   W kategorii soliści-śpiewacy: dwie równorzędne I nagrody wraz z nominacją do 50. OFKiŚL zdobył Jerzy Urban z Wyszatyc, a z nominacją na 50. „Sabałowe Bajania” Aniela Mrówka z Cewkowa. Dwie równorzędne II nagrody otrzymały: Danuta Nieckarz ze Starego Dzikowa i Zofia Hadro z Wierzbnej, a III nagrodę Janina Horodecka z Grzęski.

   W kategorii zespoły śpiewacze, dwie równorzędne I nagrody wraz z nominacją do 50. OFKiŚL zdobył Zespół Śpiewaczy „Grzęszczanie” z Grzęski, a nominację na 50. „Sabałowe Bajania” Zespół Śpiewaczy „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic. Dwie równorzędne II nagrody zdobył ZŚ „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa i ZŚ „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego. III m-ce ex aequo zdobył ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej i Grupa Śpiewacza „Wyszatyczanie” z Wyszatyc. Wyróżnienia otrzymali: Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, ZŚ „Studzieńczanki” ze Studziana, ZŚ „Dębowianie” z Dębowa, ZŚ „Gacanki” z Gaci, ZŚ z Rożniatowa i ZŚ z Kisielowa.

 

Komentarze
Popularne