Zatańczyli na ludowo

Autor: 17.06.2016 Nr: 24/2016
III m-ce – Wiktoria Tomaszowska i Marcel Majcher z Pawłosiowa.
III m-ce – Wiktoria Tomaszowska i Marcel Majcher z Pawłosiowa.

W niedzielę, 5 czerwca w Gaci, odbył się jubileuszowy, X Regionalny Przegląd Zespołów Tańca Ludowego „Gacok”. Przegląd ma charakter konkursu, a jego celem jest propagowanie tradycji i folkloru regionu Podkarpacia oraz prezentacja tradycyjnych tańców ludowych tego regionu.

Suity tańców przeworskich, rzeszowskich  i krośnieńskich, polka, oberek, szumieszka, kosiorz – to tylko niektóre z zaprezentowanych przy dźwiękach muzyki ludowej tańców. Do konkursu zgłosiło się 8 zespołów i 9 par tanecznych.

   W kat. wiekowej 13-25 lat, I nagrodę zdobył Zespół Pieśni i Tańca „Chorzelowiacy”  z Chorzelowa, II nagrodę Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Gacoki” z Gaci, a III nagrodę Zespół Pieśni i Tańca „Pawłosiów” z Pawłosiowa.

Wśród par tanecznych, I m-ce zajęli Anna Telega i Kacper Telega z Chorzelowa, II m-ce Aleksandra Skoroś i Rafał Knap z Chorzelowa, III m-ce Wiktoria Tomaszowska i Marcel Majcher z Pawłosiowa. Dwa równorzędne wyróżnienia otrzymali Katarzyna Śliwa i Damian Piątek z Gaci oraz Gabriela Śliwa i Damian Rymarz z Pawłosiowa.

   W kat. wiekowej powyżej 25 lat, ex aequo dwie I nagrody zdobyli: Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Markowianie” z Markowej oraz Zespół Regionalny „Wesele Krzemienickie” z Krzemienicy. II m-ce zdobył Zespół Tańca Ludowego „Jarosławiaki” z Jarosławia, a III m-ce Zespół Pieśni i Tańca „Kłosowianie” ze Strzyżowa. Wyróżnienie otrzymał Zespół Pieśni i Tańca „Wisłok” z Bud Łańcuckich.

    Wśród par tanecznych, I m-ce zajęli Marta Buk i Zenon Buk z Krzemienicy, II m-ce Jadwiga Szpytma i Dariusz Cwykiel z Markowej, a III m-ce Agata Flejszar i Jacek Szylar z Markowej. Wyróżnienie otrzymali Grażyna Franus i Jan Szpytma z Gaci.

   Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Gminny Ośrodek Kultury w Gaci.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane