Czekają na nowy (stary) herb

Autor: ts 17.06.2016 Nr: 24/2016
Czekają na nowy (stary) herb

Komisja heraldyczna uznała koncepcję nowego herbu gminy Pruchnik z dodatkowym krzyżem kawalerskim. Obecny, który obowiązuje od 2009 roku bardzo przypomina tarczę herbową rodu szlacheckiego Korczak. Teraz wszyscy czekają na ostateczną decyzję w tej sprawie.

– Forma krzyża nad trzema wstęgami pojawiła się na pieczęciach ławniczych Pruchnika w XVII w. Krzyż był też w herbie używanym po reformie administracyjnej przeprowadzonej w 1975 r. – tłumaczą w pruchnickim urzędzie. Herb bez krzyża wprowadzono 7 lat temu, a przez 4 lata w Pruchniku zbierano opnie dotyczące powrotu do jego dawnego wizerunku. 18 kwietnia br. komisja heraldyczna uznała koncepcję herbu przedstawiającego w polu czerwonym godło szlacheckiego herbu Korczak oraz krzyż kawalerski srebrny ponad nim.

– To efekt starań burmistrza Wacława Szkoły. Na razie wszystko jest na etapie uzgodnień z komisją. Wysłaliśmy trzy projekty do wyboru, różnice między nimi są niewielkie, ma zmienić się kształt tarczy a wszystko zmierza ku temu, by herb był podobny do tego który obwiązywał przed laty. Czekamy teraz na ostateczną decyzję komisji, wówczas nowy herb zostanie przyjęty uchwałą Rady – mówi Robert Grządziel, sekretarz gminy. Tak więc wszystko wskazuje na to, że Gmina Pruchnik już wkrótce będzie identyfikować się z nowym herbem. Po ostatecznym zatwierdzeniu plastyki, ma on na stałe wrócić na budynki użyteczności publicznej, znaki, materiały promocyjne, itp

– Nie będzie się to wiązać z jakimiś wielkimi kosztami, nasi mieszkańcy nie musza się o to martwić – zapewnia Sekretarz.

Komentarze
Najnowsze na Forum