Święto miodu

Autor: BK 17.06.2016 Nr: 24/2016
Święto miodu

W niedzielę, 12 czerwca w Roźwienicy odbyło się coroczne święto pszczelarzy „Region Miodem Płynący”. Jest to mpreza łącząca plenerowy festyn rodzinny z panelem szkoleniowym dotyczący hodowli i zagrożeń, na jakie narażone są pszczoły.

Jak co roku pszczelarze swe święto rozpoczęli od Mszy św. w Kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego w Roźwienicy. Następnie przeszli do budynku Zespołu Szkół, gdzie zasłużeni pszczelarze oraz osoby związane z pszczelarstwem otrzymały okolicznościowe odznaczenia, a dr hab. Grzegorz Borsuk z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie poprowadził panel szkoleniowy dla pszczelarzy. Poruszył on tematykę anatomii i morfologii funkcjonowania pszczoły miodnej Apis Mellifera, wskazując również nosemozę i warrozę, jako główne przyczyny ginięcia pszczół.

   Po zakończeniu panelu szkoleniowego zebrani przenieśli się na stadion sportowy, gdzie wraz z mieszkańcami miejscowości i gminy uczestniczyli w festynie rodzinnym. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się występy artystyczne dzieci i młodzieży, liczne gry i zabawy czy degustacje potraw i wypieków, których składnikiem oczywiście był m.in. miód. Na miejscu nie zabrakło także sprzętu strażackiego i trofeów myśliwskich.

   Impreza zorganizowana została przez Regionalny Związek Pszczelarzy w Jarosławiu, Wójta Gminy Roźwienica oraz Zespół Szkół w Roźwienicy. Patronat honorowy sprawował Starosta Jarosławski.

Komentarze
Popularne
Komentowane