Najlepszy wójt na Podkarpaciu chodzi w szpilkach

Autor: 17.06.2016 Nr: 24/2016
Grażyna Pieniążek ze statuetką dla najlepszego wójta na Podkarpaciu w XVI edycji konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa”.
Grażyna Pieniążek ze statuetką dla najlepszego wójta na Podkarpaciu w XVI edycji konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa”.

Niewielka gmina z wielkim potencjałem. Przeworska Gać, jedna z najmniejszych gmin na Podkarpaciu, licząca 4 600 mieszkańców, została doceniona przez Kapitułę konkursu „Podkarpacka Nagroda Samorządowa” organizowanego przez  Podkarpackie Stowarzyszenie Samorządów Terytorialnych w Rzeszowie i tygodnik „Nowe Podkarpacie”, a wójt Grażyna Pieniążek otrzymała tytuł „Najlepszego Wójta na Podkarpaciu”.

Byłam bardzo mocno zaskoczona, bo konkurencja była duża – podkreśla na wstępie wójt Grażyna Pieniążek. – Już sama nominacja jest dla mnie nagrodą, a okazało się, że sięgamy po więcej. Nigdy nie wierzyłam, że moją gminę ktoś może ocenić tak wysoko. Bardzo się cieszę, a taki tytuł mobilizuje do dalszej pracy.

   Tegoroczna edycja przebiegała pod hasłem „Nasza gmina – nasze miasto – nasz powiat, po pierwszym roku kadencji”. Przy ocenie, Kapituła brała pod uwagę całokształt działalności, dokonane inwestycje czy udział wydatków inwestycyjnych wspólnie z powiatem.

   W gminie Gać działo się dużo, co nie umknęło uwadze członków Kapituły. Jedną z dużych inwestycji, jaką udało się zrealizować na terenie gminy wspólnie z Powiatem Przeworskim przy wykorzystaniu środków z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych, była droga powiatowa „Białoboki – Ostrów – Mikulice” z chodnikami, barierkami i oświetleniem. Remontu doczekały się również drogi gminne – także realizowane z udziałem środków zewnętrznych (w chwili obecnej Gmina uplasowała się na 49 miejscu jeśli chodzi o gminy, które pozyskały pieniądze na drogi w ramach PROW – na 133 gminy i na 237 złożonych wniosków). Kolejna duża inwestycja oddana do użytku to Uniwersytet Ludowy na Gackiej Górce, zrealizowana przy wsparciu środków Konserwatora Zabytków, OHP i oczywiście gminy. Kolejna – Dom Dziennego Pobytu „Senior-Wigor” w Białobokach, bez którego osoby starsze nie wyobrażają już sobie funkcjonowania. Nie brakowało mniejszych projektów, takich jak boisko, siłownia zewnętrzna, plac zabaw, które także mają ogromne znaczenie dla małych społeczności.

   Biorąc pod uwagę wszystkie te inwestycje w porównaniu z dochodami, jakie gmina uzyskuje, wynik jest imponujący. A całokształt wykonanej pracy, został przez Kapitułę bardzo wysoko oceniony.

   G. Pieniążek pracuje w samorządzie Gminy Gać drugą kadencję. Na początku tej drogi, założyła sobie, że ożywi Gać z całych sił i wykorzysta cały jej potencjał. Powzięła na swoje barki m.in. trud utworzenia miejsc opieki i edukacji dla mieszkańców i tak powstawały kolejno żłobek, przedszkola, aż w końcu dom dziennego pobytu dla seniorów. Cieszy się, że tak wiele udało się zrobić dzięki nieocenionej pracy zespołu ludzi – pracowników Urzędu Gminy, członków stowarzyszeń, KGW, zespołów artystycznych i wielu innych osób. To ich potencjał został wykorzystany, co zresztą założyła sobie już na początku pracy samorządowej – pracę z ludźmi dla ludzi.

– To był ten moment, kiedy potrzebowałam, aby coś utwierdziło mnie w przekonaniu, że kandydowanie po raz drugi na stanowisko wójta, było słuszną decyzją – dodaje G. Pieniążek. – Nie sztuką jest pozyskać elektorat, ale go utrzymać, pokazać, że głosy oddane przez mieszkańców, nie zostały zmarnowane, ale przekładają się na wspólną pracę dla dobra społeczności. Dziękuję tym, którzy mi zaufali i pracowali ze mną, a zwłaszcza tym, którzy nie wierzyli, bo oni dali mi największą motywację do pracy.

   W Gaci nie spoczywają na laurach. Gmina ma do remontu kilka dróg, w planie termomodernizację budynków użyteczności publicznej, przygotowuje się także do złożenia wniosku związanego z odnawialnymi źródłami energii.

Do zrobienia jest wiele, a z takim tytułem zapał do pracy jest jeszcze większy – kończy. 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum