Ludowe melodie

Autor: md 24.06.2016 Nr: 25/2016
Na scenie wystąpiła m.in. młodzieżowa Kapela „Pogórzanie” z Dynowa.
Na scenie wystąpiła m.in. młodzieżowa Kapela „Pogórzanie” z Dynowa.

VI Regionalny Przegląd Kapel Ludowych przyciągnął do Pawłosiowa najlepszych wykonawców muzyki folkowej z całego regionu. Ich występy zgromadziły na placu obok Urzędu Gminy wielu miłośników ludowych melodii.

Jak co roku, organizatorem wydarzenia był Wójt Gminy Pawłosiów Mariusz Reń i Gminny Ośrodek Kultury w Pawłosiowie, zaś partnerem Centrum Kulturalne w Przemyślu. Patronat honorowy nad imprezą objął Starosta Powiatu Jarosławskiego.

   VI Regionalny Przegląd Kapel Ludowych, który został zorganizowany w niedzielę, 19 czerwca, poprowadził niezastąpiony Jan Wilk.

   W tym roku wśród prezentujących swoje umiejętności znalazło się sześć kapel ludowych i siedmiu solistów. Ich występy oceniła komisja w składzie: etnomuzykolog Jolanta Danak-Gajda oraz muzycy Stanisław Baryła i Andrzej Osmyk. Znawcy muzyki z satysfakcją zauważyli stale rosnący poziom artystyczny wykonawców, jak również docenili liczny udział młodzieży.

   W kategorii kapel ludowych pierwsza lokata przypadła Kapeli „Dynowianie” z Dynowa. Na drugim miejscu równorzędnie uplasowały się Niżańska Kapela Ludowa z Niska i Kapela „Jodłowanie z Jodłowej”. Z kolei trzecie miejsce ex aequo zajęły Kapela „Swojaki” z Pawłosiowa i Kapela Ludowa z Gniewczyny Łańcuckiej.

   W kategorii młodzieżowych kapel ludowych pierwsze miejsce wywalczyła sobie Kapela „Pogórzanie” z Dynowa.

   Komisja przyznała także nagrody w kategorii solistów dorosłych i młodzieżowych. I tak pierwszym miejscem w kategorii solistów dorosłych podzielili się skrzypek Dominik Pundziakiewicz i klarnecista Henryk Chruściel. Drugą pozycję zajął skrzypek Stanisław Poręby. Pierwsza nagroda w kategorii solistów młodzieżowych powędrowała do cymbalisty Andrzeja Barana. Drugie miejsce otrzymali skrzypaczka Barbara Sowa i skrzypek Marceli Grzegorzak.

   Po rozstrzygnięciu VI Regionalnego Przeglądu Kapel Ludowych odbyła się zabawa taneczna, która trwała do późnych godzin wieczornych. 

 

Komentarze
Popularne