Ogień, wianki i dobre wróżby nad Wisłokiem

Autor: 24.06.2016 Nr: 25/2016
Gdy dziewczęta wianki wiły...
Gdy dziewczęta wianki wiły...

Choć w sobotnie popołudnie, 18 czerwca, pogoda wyjątkowo była przewrotna, rosząc deszczem i muskając słońcem na przemian, to nie przeszkodziło to znakomitej zabawie, jaką co roku organizatorzy przygotowują w Tryńczy. Mowa oczywiście o Nocy Świętojańskiej, Sobótce czy Nocy Kupały – jak kto woli. Był niezmiennie pokaz wicia wianków, puszczanie ich na wodę, tańce przy ognisku i wiele innych atrakcji.

Przybyłych nad malownicze brzegi Wisłoka mieszkańców i gości przywitała dźwiękami muzyki Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Tryńczy oraz konferansjerka Zofia Sokół, wprowadzając zgromadzonych w nastrój Nocy Świętojańskiej. Zaraz potem na scenie pojawiły się dzieci z Zespołu Szkół w Tryńczy, które zatańczyły krakowiaka oraz członkinie Zespołu Piosenki Estradowej „Sway” z Jarosławia w pierwszej odsłonie swojego programu.

   W tym roku, przed tryniecką publicznością pojawiła się również Bronisława Bajor, która opowiedziała o zwyczajach tej wyjątkowej w roku nocy. Jej opowieści przerywane były kolejnymi występami scenicznymi, m.in. zespołu teatralnego z Jarosławia, który zaprezentował „Pieśń świętojańską o Sobótce”.

   W kluczowej części widowiska plenerowego, na scenie odbył się pokaz wicia wianków w wykonaniu mażoretek z zespołu „Finezja”, pod opieką Katarzyny Duży i członkiń koła rękodzielniczego, działającego przy gminnej bibliotece: Marii Kubeckiej, Zuzanny Zamorskiej, Zofii Janisz, Danuty Młynarskiej i Danuty Katy.

   Po pokazie, panny udały się z zapalonymi pochodniami do ogniska, które rozpalił wójt gminy Tryńcza Ryszard Jędruch wraz z B. Bajor. Najpierw dziewczęta zatańczyły wokół ognia, a potem udały się nad rzekę, by tam podczas spływu łodziami puścić swoje wianki na wodę z życzeniem dobrej wróżby i szybkiego zamążpójścia. W międzyczasie, na scenie występował Zespół Biesiadny „Białobrzeżanie” z Białobrzeg oraz zespół taneczny „Free style”. Gwiazdą wieczoru była formacja z Ameryki Południowej – Los Companieros. Na zakończenie odbyła się zabawa taneczna z zespołem „Nieznani” i pokaz sztucznych ogni.     

   Organizatorami Nocy Świętojańskiej byli: Wójt Gminy Tryńcza, Gminna Biblioteka Publiczna w Tryńczy i Trynieckie Centrum Kultury. Impreza odbyła się pod patronatem „Gazety Jarosławskiej”.

Komentarze
Najnowsze na Forum