Śpiewy pod Platanem

Autor: 24.06.2016 Nr: 25/2016
Zespół Śpiewaczy przy Zespole Szkół w Zarzeczu – I m-ce w swojej kategorii.
Zespół Śpiewaczy przy Zespole Szkół w Zarzeczu – I m-ce w swojej kategorii.

W niedzielę, 12 czerwca, odbył się „Festyn pod Platanem” – XVIII Regionalny Przegląd Grup Śpiewaczych – pieśni zwyczajowe i obrzędowe. W tym roku, tematem wykonywanych pieśni była praca, wykonywany zawód, pieśni chrzcinowe i pieśni rekruckie.

Przegląd otworzył wójt gminy Zarzecze Wiesław Kubicki i zastępca dyrektora CK w Przemyślu Janusz Zapotocki. Włodarz gminy nawiązał do potrzeby krzewienia kultury ludowej i tradycji poprzez przeglądy, takie jak ten pod Platanem. Podkreślił, że żadne nagranie audiowizualne nie odda piękna ludowości, jak tylko spotkania z ludowszczyzną na żywo.

   Uroczyste otwarcie przeglądu ogłosił potrójny wybuch z armaty, zainscenizowany przez Grupę „Sarmacka Brać” z Zarzecza i przedstawicieli organizatorów wydarzenia. Na scenie wystąpiło 17 zespołów, które oceniała komisja w składzie: Agata Witowicz – etnomuzykolog, Katarzyna Ignas – etnograf i Sławomir Gołąb – muzyk.

   W kategorii dziecięcej i młodzieżowej I m-ce oraz nominację do udziału w XXIII Ogólnopolskim Festiwalu Folklorystycznej Twórczości Dziecięcej „Dziecko w Folklorze” w Baranowie Sandomierskim zdobył Zespół Śpiewaczy przy Zespole Szkół w Zarzeczu. W kat. dorosłych I m-ce zajęła Grupa Śpiewacza „Wyszatyczanie” z Wyszatyc. Pieśń „Idziemy do Kościołeńka” w wykonaniu tejże grupy, została okrzyknięta przez komisję „perełką” przeglądu.

  Dwa równorzędne II miejsca zajął ZŚ „Dębowianie” z Dębowa i ZŚ „Jawor” z Jawornika Polskiego. Dwa równorzędne III miejsca zdobył ZŚ „Gacanki” z Gaci i ZŚ „Wierzbianie” z Wierzbnej. Siedem wyróżnień pierwszego stopnia otrzymali: ZŚ „Cantus” z Gorliczyny, ZŚ „Grzęszczanie” z Grzęski, ZŚ „Krzeczowiczanki” z Krzeczowic, ZŚ „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego, ZŚ z Rożniatowa, ZŚ z Wiązownicy i Zespół Folklorystyczny „Pawłosiowianie” z Pawłosiowa. Cztery wyróżnienia drugiego stopnia otrzymał ZŚ „Kalina” z Kolonii Polskiej, ZŚ „Leszczyna” z Kulna, ZŚ z Kisielowa i ZŚ „Jarzębina” z Kuryłówki.

   Komisja najwyżej oceniła grupy śpiewacze, które zaprezentowały różnorodną tematykę pieśni i wykonały ją na odpowiednim poziomie artystycznym.

   Wydarzenie uatrakcyjniło spotkanie z dawnymi zawodami: wikliniarstwem, garncarstwem i zabawkarstwem. Uczestnicy mogli obejrzeć na żywo jak powstają zabawki z drewna, naczynia gliniane czy przedmioty z wikliny.

   Organizatorami przeglądu byli: Centrum Kulturalne w Przemyślu i Centrum Kultury w Zarzeczu.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum