Pomóżmy Julce walczyć o zdrowie

Autor: 01.07.2016 Nr: 26/2016
Iwona Grządziel z córeczką Julią. W rodzinnych Żurawiczkach, okolicznych szkołach i MBP w Przeworsku trwa zbiórka nakrętek, ze sprzedaży których pieniążki pomogą w rehabilitacji dziewczynki.
Iwona Grządziel z córeczką Julią. W rodzinnych Żurawiczkach, okolicznych szkołach i MBP w Przeworsku trwa zbiórka nakrętek, ze sprzedaży których pieniążki pomogą w rehabilitacji dziewczynki.

Dwuletnia Julia z Żurawiczek w gminie Zarzecze jest uroczą, pogodną i uśmiechniętą dziewczynką, która podbija serca wszystkich wokół. Jej choroba nie przysłoniła miłości rodziców i ich ciężkiej walki o zdrowie.

Kiedy jedni rodzice snują marzenia związane z przyszłością ich pociechy, wybierają najlepsze miejsca na spędzenie wakacji, najlepsze zabawki i zajmują ich przyziemne rzeczy, inni dźwigają ciężar choroby swojego dziecka – walczą o oddech, zdrowe serduszko... Nie marzą o najlepszej szkole tańca, ale o tym, aby ich dziecko kiedyś mogło chodzić.

Iwona i Rafał Grządzielowie z Żurawiczek marzenie mają tylko jedno, aby ich mała córeczka Julia była zdrowa, sprawna intelektualnie i fizycznie. Chcąc jej zapewnić jak najlepszą jakość życia, wkładają w jej rozwój wiele wysiłku.

   Julia urodziła się z krwawieniem dokomorowym II stopnia, hipotrofią wewnątrzmaciczną (niska waga dziecka) i niedoczynnością tarczycy. W 8 miesiącu życia rozpoznano u niej padaczkę lekooporną (na szczęście skutecznie zwalczaną lekami), a w późniejszym czasie mózgowe porażenie dziecięce z niedowładem czterokończynowym. Na początku bieżącego roku, rozpoznano także zespół nerczycowy.

Choć Julia urodziła się malutka i z krwawieniem dokomorowym, wszystko miało być dobrze, zresztą zapewniali o tym lekarze. Krwawienie się wchłonęło i kazano nam czekać – opowiada mama Julii. – Miały kolejne miesiące, a Julia nie siedziała, nie trzymała dobrze głowy, mimo ukończenia już 2,5 roku, nie chodzi. Jest niesamodzielna na swój wiek i jej funkcjonowanie jest całkowicie uzależnione od nas – dodaje.

   Państwo Grzadzielowie do pierwszego roku życia Julii korzystali z pomocy lekarzy w regionie. Dopiero później zdecydowali się wyjechać do Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie i tutaj lekarze zdecydowali o zmianie leczenia. Dziewczynka dobrze zareagowała na tę zmianę.

Mała zaczęła gaworzyć, utrzymywać kontakt z otoczeniem, daje znaki w kwestii swoich oczekiwań, zrobiła się bardziej pogodna, wie, co to zabawa i podejmuje ją. Fizycznie, ruchowo – wiele się nie zmieniło – zauważa I. Grządziel.

   Obecnie malutka znajduje się pod opieką neurologa, endokrynologa, nefrologa, logopedy i psychologa, z których porad korzysta w Jarosławiu, Przemyślu i Warszawie. Teraz przede wszystkim potrzebuje ciągłej rehabilitacji. Rodzice na tę uczęszczają do ośrodka OREW w Jarosławiu, gdzie mają przysługujące 1,5 godz. ćwiczeń oraz korzystają z usług rehabilitantki prywatnie. Od czasu do czasu wyjeżdżają na turnusy z Julką.

Rehabilitacja odbywa się 1 raz w tygodniu, w dni powszednie – zaznacza mama Julii. – Godzina czy półtorej, to za mało w najbardziej znaczącym okresie jej rozwoju, stąd nie mieliśmy wątpliwości, że ćwiczeń potrzeba dużo więcej.

   Rehabilitacja Julii to koszt ok. 300 zł tygodniowo. To znacząca suma dla rodziców, dlatego szukają pomocy, gdzie się da.

 

Pomoc w nakrętkach liczona

To babcia Julki, Janina Rupar, wpadła na pomysł, aby pieniążki z zebranych i sprzedanych nakrętek, trafiły do jej wnuczki. Zresztą, w taki sposób pomagano też chłopcu z tej samej miejscowości. Na odzew nie trzeba było długo czekać. Nakrętki można przynosić do Zespołu Szkół w Żurawiczkach, ZS w Urzejowicach i ZS w Mirocinie, Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku oraz domu rodzinnego Julii w Żurawiczkach. Im większa ilość zostanie zebrana, tym większa pomoc trafi do dziewczynki. Akcja trwa do końca wakacji, a być może i dłużej.

   Julię można wesprzeć w jej walce o sprawność intelektualną i ruchową, wysyłając SMS pod numer 75165 o treści: „POMOC 4805” lub kierując wpłaty na nr konta: 62 1600 1286 0003 0031 8642 6001. Dane odbiorcy: Fundacja AVALON – Bezpośrednia Pomoc Niepełnosprawnym ul. Michała Kajki 80/82 lok.1, 04-620 Warszawa. W tytule przelewu należy wpisać: GRZĄDZIEL, 4805. Liczy się każda nakrętka i każda wpłacona złotówka. Pomagajmy!

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum