Zawody przyczyną śnięcia ryb?

Autor: bk 21.07.2016 Nr: 29/2016
Zawody przyczyną śnięcia ryb?
Fot. um

Na początku ubiegłego tygodnia Czytelnicy informowali nas o śniętych rybach, które znajdowały się w zalewie w Łopuszce Małej. Wcześniej w sobotę na akwenie odbywały się zawody wędkarskie. Możliwe, że mają one związek ze śmiercią ryb. Burmistrz Kańczugi podkreśla, że woda w zalewie pozytywnie przeszła niedawne badania.

Byliśmy wczoraj w Łopuszcze Małej nad zalewem. Chcieliśmy wejśc do wody, ale ktoś nas ostrzegł, że są w niej martwe ryby. Rzeczywiście, z jednej strony na powierzchni wody pływało sporo śniętych ryb. Wyglądało to nie najlepiej i musieliśmy zrezygnowac z kąpieli – ­ informowała nas na początku ubiegłego tygodnia Czytelniczka. Nie miała ona jednak żadnych informacji dotyczących przyczyny śmierci ryb.

   Pojawienie się martwych ryb w akwenie potwierdza Jacek Sołek, burmistrz Kańczugi, gdyż to samorząd jest zarządcą zalewu w Łopuszce Małej.

­– Rzeczywiście z jednej strony zalewu pojawiły się martwe ryby, było ich kilkadziesiąt sztuk – ­ przyznaje. Dodaje, że wędkarze, którzy pojawili się na miejscu by wyłowić martwe ryby byli zdziwieni zaistniałą sytuacją.

­– Wedkarze ocenili, że to bardzo dziwne, gdyż padłe ryby to karasie, które są bardzo odporne na złe warunki ­ dodaje Burmistrz. Podkreśla, że w zbiorniku żyje również wiele innych, większych i bardziej wrażliwych na czystość wody gatunków, ale nie było ich wśród martwych zwierząt.

   Zastanawiający jest rówież fakt, że ryby znalezione zostały tylko w jednej części zalewu. Pracownicy obeszli cały teren, jednak martwe ryby były tylko z jednej strony.

­– W sobotę mieliśmy zawody wędkarskie na tym akwenie i być może tutaj należy upatrywać przyczyn pojawienia się martwych karasi ­ mówi J. Sołek. Wyjaśnia przy tym, że wiele spośród wyłowionych, martwych ryb miało uszkodzenia, które mogły zostać zrobione przy wyciąganiu haczyków.

­– Zawodnicy po złapaniu ryb ważą je i wypuszczają je z powrotem do wody ­ dodaje Burmistrz, co może tłumaczyć rany u martwych ryb.

   Burmistrz dodaje, że być może to było przyczyną śmierci ryb, zaznacza jednak, że trudno to jednoznacznie stwierdzić.

   Co najważniejsze, jak podkreśla Burmistrz nie ma żadnych przeciwskazań dotyczących kąpieli w (oczyszczonym z martwych ryb) akwenie.

­– Niedawno otrzymaliśmy wyniki badań jakości wody i jest ona dobra. Nie ma żadnych przeciwskazań przeciwko kąpielom. Jedyny obecnie problem to fakt, że nie mamy jeszcze ratownika, który jednak powinien się w najbliższym czasie pojawić –­ podsumowuje J. Sołek.

   Zalew w Łopuszce Małej, jest jednym z kilku miejsc na naszym terenie przygotowanych do wypoczynku nad wodą. Akwen ma powierzchnię ok. 7 ha i przygotowaną dla wypoczywających plażę.

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum