Zażegnane kłopoty

Autor: BK 19.08.2016 Nr: 33/2016
Nowe zlecenia i zadowolenie klientów pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji finansowej spółdzielni. Prezes Edward Czajkowski przyznaje, że udało się zażegnać kłopoty finansowe.
Nowe zlecenia i zadowolenie klientów pozwoliły na ustabilizowanie sytuacji finansowej spółdzielni. Prezes Edward Czajkowski przyznaje, że udało się zażegnać kłopoty finansowe.

Spółdzielnia Socjalna Ekoda rozpoczęła swoją działalność we wrześniu 2013 r. Początkowo dzięki zewnętrznemu wsparciu radziła sobie dobrze. W ubiegłym roku wykazała jednak znaczną stratę. Aby poprawić sytuację, zdecydowano się na zmianę zarządu.

Spółdzielnia założona została przez Powiat Jarosławski oraz Gminę Laszki (samorządy są jej współwłaścicielami). Miała ona także stanowić szansę dla osób długotrwale bezrobotnych i dawać im możliwość powrotu na rynek pracy.

   Początkowo spółdzielnia radziła sobie dobrze. Pracownicy odbywali szkolenia, trwały zakupy sprzętu, wykonywano pierwsze zlecenia. Jednak kiedy skończyło się wsparcie zewnętrzne, spółdzielnia zaczęła popadać w kłopoty. Czego efektem była kilkudziesięciotysięczna strata finansowa za działalność w 2015 r.

– Spółdzielnia nie odnalazł się na otwartym rynku usług. Było realne zagrożenie bankructwa. Stąd podjęliśmy decyzję o zmianie zarządu. Ratowaliśmy spółdzielnię przed likwidacją – wyjaśnia Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski.

   W kwietniu br. funkcję prezesa zarządu objął Edward Czajkowski.

– Poprzedni zarząd zrobił wiele dobrego. Ekoda zorganizowała się, zaznaczyła swoją obecność na rynku. Jednak odnalezienie się na otwartym rynku, kiedy kończy się wsparcie zewnętrzne to bardzo trudne zadanie wymagające nie tylko dużego doświadczenia, ale i znajomości lokalnego rynku – podkreśla E. Czajkowski.

   Po objęciu stanowiska nowy Prezes rozpoczął działania mające na celu ratowanie spółdzielni. Zmniejszono jej zarząd, w którym znajduje się obecnie 3 osoby (wcześniej było ich 5), zmniejszając tym samym liczbę etatów z dwóch do jednego, dwaj członkowie Zarządu pracują społecznie. A działanie spółdzielni nastawiono na skuteczniejszą obsługę lokalnego rynku.

– Obecnie zatrudniamy 6 pracowników, posiadają oni niezbędna szkolenia. Spółdzielnia wyposażona jest w odpowiedni sprzęt. Wykonujemy usługi budowlane, remonty domów, budowy ogrodzeń. Zajmujemy się także utrzymaniem zieleni – wyjaśnia E. Czajkowski.

   Nowa energia zaowocowała licznymi zleceniami. Spółdzielnia wykonuje remont budynku Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, ma również szereg zleceń od osób prywatnych.

   Dzięki czemu poprawiła się również jej sytuacja finansowa.

– Kryzys finansowy został zażegnany. W czasie kwartału mieliśmy ok. 300 tys. żł obrotu. Śmiało można powiedzieć, że udało nam się uporać z problemami – przyznaje Prezes. Dodaje, że w planach jest zwiększenie zatrudnienia, być może uda się stworzyć nawet 20-osobową brygadę. A to oznacza kolejne miejsca pracy dla osób długotrwale bezrobotnych. Zgodnie z charakterem spółdzielni socjalnych, Ekoda ściśle współpracuje bowiem z Powiatowym Urzędem Pracy w Jarosławiu.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum