Barwne dożynki

Autor: 26.08.2016 Nr: 34/2016
Barwne dożynki

W tym roku Dożynki Gminne uroczyście obchodzono 21 sierpnia, na placu obok Zespołu Szkół w Jagielle. Było gwarno, kolorowo i radośnie.

Uroczyste obchody Święta Plonów rozpoczął przejazd barwnego korowodu, w którym na przystrojonych bryczkach i ciągnikach jechali starostowie dożynek, Wójt Gminy Tryńcza wraz z Przewodniczącym Rady Gminy oraz wieńczarki i sołtysi poszczególnych wsi. Korowód podążał pięknie ozdobionymi ulicami od stadionu do kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi Królowej, gdzie została odprawiona Mszą św. dziękczynna przez księży z terenu gminy Tryńcza.

   Po Mszy św. orszak dożynkowy przy dźwiękach Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Tryńczy przemaszerował na plac szkolny, gdzie odbyła się prezentacja pięknie wykonanych wieńców z tegorocznych plonów, reprezentujących poszczególne sołectwa z terenu gminy. Na początku oficjalnej części uroczystości na ręce wójta gminy Ryszarda Jędrucha starostowie tegorocznych dożynek Joanna Drzystek i Henryk Machała z Jagiełły przekazali chleb dożynkowy, którym później częstowali mieszkańców oraz zaproszonych gości. Następnie głos zabrał Wójt Gminy Tryńcza, który w swoim wystąpieniu zwrócił się w szczególności do rolników i ich rodzin ze słowami podziękowania za trud codziennej pracy na roli, kierując także słowa uznania dla Sołtysa i mieszkańców Jagiełły za ogromny wkład pracy w przygotowanie tegorocznego Święta Plonów.

   Następnie na scenie swój dorobek artystyczny prezentowały zespoły. Jako pierwszy zaprezentował się Ludowy Zespół Śpiewaczy „Dolanie” z Gniewczyny Trynieckiej, który na tę okoliczność przygotował pieśni dożynkowe. Następnie krakowiaka zatańczyły dzieci z Zespołu Szkół w Tryńczy. Na scenie wystąpili także: „Krasiczanki” z  Krasiczyna, „Jagiellanie” z Jagiełły oraz Kapela Ludowa z Gniewczyny.

   Po części artystycznej odbył się pokaz tańca z ogniem Grupy Maskarada z Przeworska, a wszystkich uczestników bawił do białego rana zespół „IRYS”.

   Warto dodać, że szczególną atrakcją były wykonane przez mieszkańców Jagiełły słomiane figury imitujące m.in. postaci starostów, zwierzęta domowe, policjanta z radarem czy sprzęt rolniczy usytuowane w różnych częściach wsi. Pomysł spotkał się z ogromnym zainteresowaniem i wręcz podziwem dla organizatorów.

Komentarze
Popularne
Komentowane