Święto sztuki ludowej

Autor: BK 26.08.2016 Nr: 34/2016
Święto sztuki ludowej

W niedzielę, 21 sierpnia miłośnicy tradycji ludowych, rzemiosła artystycznego i lokalnej kultury spotkali się w Pruchniku na corocznym Jarmarku Sztuki Ludowej „Pruchnickie Sochaczki”.

Sztuka ludowa po raz kolejny opanowała pruchnicki Rynek oraz Targowisko „Mój Rynek”. Stoiska pełne ręcznie wykonanych wyrobów z gliny, wikliny, bibuły, szkła czy drewna. A także ręcznie haftowane obrusy i to co na obrusach zwykle się znajduje, czyli smakołyki tradycyjnej kuchni. Od serów, przez wyroby wędliniarskie przygotowane według tradycyjnych receptur, po miody.

   Do tego pokazy i warsztaty tradycyjnego rzemiosła oraz doskonała muzyka, którą zapewniły kapele folklorystyczne m.in. „Grodziszczoki”, „Bachórzanie” oraz zespół „BaviVas”. Poza nimi na sochaczkowej scenie wystąpiły również młodzieżowe grupy artystyczne z Gminy Pruchnik pokazując, że tradycja to rzecz ponadpokoleniowa.

   Sochaczki, których organizatorami są: Centrum Kultury Sportu i Turystyki w Pruchniku, Gmina Pruchnik, Centrum Kulturalne w Przemyślu oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Pruchnickiej, od lat są jednym z najważniejszych wydarzeń kulturalnych Podkarpacia. Przyciągając na pruchnicki Rynek tłumy wielbicieli ludowych tradycji.

Komentarze
Popularne
Komentowane