Rozśpiewane dożynki

Autor: 02.09.2016 Nr: 35/2016
Gospodarze z Czerwonej Woli z sołtysem Arturem Rokoszem.
Gospodarze z Czerwonej Woli z sołtysem Arturem Rokoszem.

W niedzielę, 28 sierpnia, rolnicy z miasta i gminy Sieniawa świętowali w Czerwonej Woli dożynki. Gminne święto plonów to jedna z najbardziej rozśpiewanych i radosnych uroczystości, organizowanych corocznie na terenie sieniawszczyzny.

Dożynki są jednym z najpiękniejszych polskich obrzędów, od wieków zakorzenionych w polskiej kulturze i tradycji, świadczących o tożsamości narodowej, którym zawsze towarzyszy szacunek dla chleba. Uroczystość dziękczynna tradycyjnie rozpoczęła się Mszą św. w intencji rolników, po której korowód dożynkowy przemaszerował na plac obok remizo-świetlicy.

   W części obrzędowej uroczystości zaprezentowanych zostało 10 wieńców dożynkowych uwitych z kłosów i ozdobionych owocami, wykonanych przez poszczególne sołectwa. Jako pierwsi wystąpili gospodarze dożynek, wieńczarze z Czerwonej Woli wraz z sołtysem Arturem Rokoszem. W części obrzędowej, tradycyjnie już starostowie dożynek – a byli to: Małgorzata Purcha i A. Rokosz z Czerwonej Woli, przekazali na ręce burmistrza Adama Wosia bochen chleba, by obdzielił nim sprawiedliwie mieszkańców miasta i gminy.

   Święto Plonów było w tym roku okazją do wręczenia przez Burmistrza podziękowań dla Kół Gospodyń Wiejskich z okazji jubileuszu 150-lecia istnienia KGW w Polsce.

   W części artystycznej dożynek zaprezentowały się „Kurde Babki” z Czerwonej Woli, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Czerwonej Woli, KGW z Dybkowa, Wylewy i Rudki, Elżbieta Kozyra z Leżachowa, „Piganeczki” z Pigan oraz Stowarzyszenie „Aktywni w Sieniawie”.

   Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum