Dożynkowe święto w Pawłosiowie

Autor: BK 02.09.2016 Nr: 35/2016
Dożynkowe święto w Pawłosiowie

Sierpień to tradycyjnie miesiąc obrzędów dożynkowych i podziękowania za zebrane plony. Okazją do docenienia corocznego trudu rolników z terenu Gminy Pawłosiów były Gminne Dożynki, które odbyły się w niedzielę 28 sierpnia w Pawłosiowie. Licznie udział w nich wzięli zaproszeni goście oraz mieszkańcy.

   Uroczystości rozpoczęła Msza św., która odprawiona została w Kościele pw. św. Piotra i Pawła w Pawłosiowie. Koncelebrowali ją: ks. dziekan Jan Jagustyn,  proboszcz tamtejszej parafii, ks. Wiesław Dziwik, proboszcz parafii w Wierzbnej,  ks. Jacek Czerkas z parafii w Cieszacinie Wielkim oraz ks. prałat Franciszek Kida, proboszcz parafii w Tywoni, który wygłosił homilię.

   Następnie uroczystości przeniosły się na plac przy budynku Urzędu Gminy, gdzie gospodarz dożynek Wójt Mariusz Reń odebrał symboliczny bochen chleba z rąk starostów: Faustyny Szumińskiej z Kidałowic oraz Mariana Szczepańskiego z Wierzbnej.

   Wójt zwracając się do rolników podziękował za codzienny trud pracy na roli oraz za zbiór tegorocznych plonów.

   Święto plonów nie mogło obejść się również bez stołów suto zastawionych lokalnymi przysmakami, przygotowanymi przez Panie z Kół Gospodyń Wiejskich z poszczególnych miejscowości Gminy. Nie zabrakło także stoisk z rękodziełem ludowym oraz atrakcji dla najmłodszych. Całość dopełniły występy lokalnych zespołów, wśród których znaleźli się Zespół Śpiewaczy „Pawłosiowianie” oraz Zespół Pieśni i Tańca Pawłosiów.

   Podczas dożynek wybrano wieniec, który reprezentował będzie Gminę podczas przyszłotygodniowych Dożynek Powiatowych. Ten zaszczyt przypadł społeczności sołectwa Pawłosiów.

Komentarze
Popularne
Komentowane