Dziękowali za plony

Autor: 16.09.2016 Nr: 37/2016
„Jagiellanie” gościnnie na dożynkach.
„Jagiellanie” gościnnie na dożynkach.

W niedzielne popołudnie, 4 września w Krzeczowicach odbyły się Miejsko-Gminne Dożynki, podczas których rolnicy dziękowali za tegoroczne plony.

Tradycyjnie rozpoczęły się od uroczystej Mszy św., podczas której zostały poświecone wieńce dożynkowe, przyniesione przez wieńczarzy z Rączyny, Pantalowic, Siedleczki, Łopuszki Wielkiej, Łopuszki Małej, Żuklina, Niżatyc, Krzeczowic, Bóbrki Kańczuckiej i Sieteszy. Po nabożeństwie wieńczarze, zaproszeni goście oraz mieszkańcy miasta i gminy w korowodzie prowadzonym przez Orkiestrę Dętą OSP z Łopuszki Wielkiej przeszli na plac obok Domu Strażaka w Krzeczowicach.

   Tutaj część obrzędową przygotowali gospodarze z Krzeczowic. Podczas niej starostowie dożynek Ryszarda Cieślińska i Marcin Nosek przekazali bochen chleba gospodarzowi dożynek, burmistrzowi Jackowi Sołkowi. Gospodarz gminy podziękował rolnikom za trud ich całorocznej pracy oraz za przyniesiony chleb, będący jej owocem. Do życzeń i podziękowań dla rolników dołączyli zaproszeni goście. Na zakończenie tej części wszyscy zostali poczęstowani dożynkowym chlebem.

   W części artystycznej zaprezentowali się wieńczarze z Łopuszki Wielkiej, Niżatyc i Rączyny, Orkiestra Dęta OSP z Łopuszki Wielkiej, ZŚ „Krzeczowiczanki”, Zespół Piosenki Biesiadnej „Jagiellanie” z Jagiełły oraz Kapela Kańczucka. Święto plonów było okazja do kosztowania regionalnych smaków ze stołu KGW z Siedleczki i Pantalowic. Dożynki zakończyła zabawa taneczna.

 

Komentarze
Popularne