10 lat śpiewają i podtrzymują tradycję

Autor: 30.09.2016 Nr: 39/2016
Zespół Śpiewaczy z Kisielowa. 10 lat działalności, sukcesów i promowania gminy Zarzecze w regionie.
Zespół Śpiewaczy z Kisielowa. 10 lat działalności, sukcesów i promowania gminy Zarzecze w regionie.
Fot. ck

W niedzielę, 18 września Zespół Śpiewaczy z Kisielowa obchodził dziesięciolecie swojej działalności. Uroczystość była okazją do podziękowania tym wszystkim, którzy z młodzieńczą energią, pasją i ogromnym zaangażowaniem zapoczątkowali kultywowanie pieśni ludowej i tradycji, chroniąc je od zapomnienia.

Zespół Śpiewaczy z Kisielowa miał swoje początki dużo wcześniej, bo w 1974 r., kiedy to kierownikiem grupy była Władysława Hady. Choć zespół działał prężnie, odnosił sukcesy, to z uwagi na wiek członkiń, w latach 90. zawiesił swoją działalność.

   Chęć śpiewania u miejscowych kobiet była jednak tak duża, że w 2006 r. zespół reaktywował się, a nową kierowniczką grupy została Janina Łowicka. Wraz z nią zespół obecnie tworzą: Halina Nieradka, Kazimiera Wlazło, Beata Stecura, Helena Wysocka, Maria Cząstka, Teresa Cząstka, Agnieszka Płocica, Teresa Drapała i Danuta Pajda. Panie występują na przeglądach, konkursach i festiwalach, zdobywając miejsca na podium i wyróżnienia. Swoimi występami promują gminę Zarzecze w regionie. W swoim repertuarze posiadają  pieśni weselne, biesiadne, zwyczajowe i obrzędowe, a także kolędy i pastorałki.

   W uroczystości jubileuszu uczestniczyli zaproszeni goście: starosta przeworski Zbigniew Kiszka, wójt Gminy Zarzecze Wiesław Kubicki, sekretarz UG w Zarzeczu i przewodniczący Rady Powiatu Przeworskiego Tadeusz Kiełbowicz, Przewodniczący Rady Gminy Zarzecze Mariusz Pieniążek, dyrektor Centrum Kultury w Zarzeczu Barbara Szczygieł, sołtys Kisielowa Kazimierz Kokoszka, pracownicy Centrum Kulturalnego w Przemyślu: Halina Kamińska, Agata Hemon oraz gościnnie Krystyna Trojanowska. Wraz z jubilatkami świętowały także koleżanki po fachu, tj. zespoły śpiewacze z Rożniatowa, Maćkówki i Łapajówki.

   Panie z okazji swojego jubileuszu otrzymały słowa wdzięczności za krzewienie polskiej kultury ludowej w regionie. Wójt W. Kubicki podziękował za współpracę, życzył na przyszłość wielu sukcesów, energii do działania, wzajemnego wsparcia oraz zdrowia wszystkim członkiniom. Tego dnia nie zabrakło również jubileuszowego tortu.

   Na koniec wystąpił Zespół Śpiewaczy z Jawornika Polskiego, który bawił uczestników do późnych godzin.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane