Rozpoczęli nowy rok harcerski

Autor: 14.10.2016 Nr: 41/2016
Rozpoczęli nowy rok harcerski

Na trzydniowym biwaku w Ostrowie w gminie Gać, z okazji harcerskiego startu gościło aż 300 harcerzy, zuchów i instruktorów z Hufca Łańcut. Spotkanie pełne radości, uśmiechów, długich rozmów przy ognisku, gier terenowych oraz przyjaźni, tak wszechobecnej w harcerskim gronie.

Harcerski biwak odbył się w dniach 30.09 do 01.10. Dlaczego w Ostrowie? Bowiem od tego roku harcerze z gminy Gać, Jawornik Polski, Kańczuga i Przeworsk należą do Hufca ZHP Łańcut. W Ostrowie natomiast znajduje się Szkoła Podstawowa im. Stanisława i Janka Bytnarów, którzy to byli inspiracją do przewodniego tematu zgrupowania, które odbywało się pod hasłem „Kamienie na szaniec”. Dyrektorką placówki jest Grażyna Balawender, instruktorka Związku Harcerstwa Polskiego, która od lat z powodzeniem prowadzi tutaj drużynę harcerską i zuchową. Wychowała w duchu harcerskich ideałów wielu młodych ludzi, nauczyła ich jak służyć Bogu i Ojczyźnie, nosząc na piersi harcerski Krzyż. Wraz z rodzicami zadbała też o najlepszą gościnę dla wszystkich przybyłych na biwak. Plan pobytu obfitował w wiele ciekawych zajęć, jednakże wszystkie nawiązywały do hasła zgrupowania.

W sobotę zastępy wyszły na trasę gry terenowej z Ostrowa do Kańczugi, po drodze gromadząc symboliczne karty ze szkolnego zeszytu Janka– opowiada druhna Grażyna Balawender. – Na kartkach tych zapisane były zadania związane z historią, terenoznawstwem, przyrodą, piosenką i samymi Bytnarami. W Kańczudze każdy patrol zwiedził miejscowy kościół i wystawę w szkole, do której uczęszczał Stanisław Bytnar. Zuchy natomiast w ramach swoich zadań zwiedziły najbliższą okolicę i najważniejsze zabytki. Najmłodsi musieli m.in. rozwiązać rebusy, rozczytać szyfry i odszukać punkty w terenie.

   Sobotni wieczór natomiast był pięknym spotkaniem z historią przy ognisku. Gościem specjalnym był bowiem harcmistrz Krzysztof Jakubiec z Łodzi, pedagog i gawędziarz, popularyzator historii harcerstwa i Szarych Szeregów. Prywatnie to przyjaciel rodziny Bytnarów, opiekun matki Janka „Rudego” Bytnara – Zdzisławy Bytnarowej (1901-1994), żołnierza AK i uczestniczki Powstania Warszawskiego.

Gawęda o harcerskich ideałach, o historii i rodzinie Bytnarów, w ustach Mistrza Mowy Polskiej z 2009 roku mogłaby się nie kończyć. Ciekawa, pełna przemilczanych wątków i przede wszystkim opowiedziana z pasją, była znakomitą lekcją historii dla młodych ludzi.

   Biwak zakończył się w niedzielę. Wcześniej harcerze uczestniczyli w Mszy św. w miejscowym kościele i uroczystym apelu, gdzie do następnego spotkania pożegnała wszystkich komendantka biwaku Monika Barycka. Przed wszystkimi teraz rok służby, w myśl przyrzeczenia harcerskiego.

 

 

 

 

Komentarze
Popularne