90 lat tradycji i smaków polskiej wsi

Autor: 21.10.2016 Nr: 42/2016
KGW Pantalowice wraz z zespołem „Pantalowiczanie”.
KGW Pantalowice wraz z zespołem „Pantalowiczanie”.

Koło Gospodyń Wiejskich w Pantalowicach w gminie Kańczuga od 90 lat pielęgnuje polską kulturę, tradycję oraz wywiera znaczący wpływ na rozwój swojego najbliższego otoczenia poprzez sztukę kulinarną, rękodzieło ludowe oraz współtworzenie wielu społecznych inicjatyw. Jubileusz istnienia i 90-letniej działalności KGW świętowało w sobotę, 8 października w gronie przyjaciół i zaproszonych gości.

Pantalowiczanki nie tylko gotują, ale i aktywnie włączają się w lokalne wydarzenia. W ciągu tych wszystkich lat niezmiennie realizują statutowe cele, czyli kultywowanie tradycji wiejskich i dziedzictwa kulinarnego, promowanie wsi i regionu poprzez nawiązywanie do folkloru.

   Swój piękny jubileusz świętowały 8 października w Domu Ludowym w Pantalowicach w towarzystwie zaproszonych gości, wśród których znaleźli się m.in. radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego Tomasz Bury, burmistrz Miasta i Gminy Kańczuga Jacek Sołek wraz sekretarzem Teresą Argasińską, wicestarosta przeworski Janusz Owsiak, dyrektor Ośrodka Kultury Miasta i Gminy w Kańczudze Jan Krupiński, prezes Stowarzyszenia Aktywnych Kobiet w Gminie Kańczuga Halina Rączka, delegacje KGW z terenu całej gminy oraz sympatycy koła i osoby wspierające. Wszystkich powitała przewodnicząca KGW Urszula Gładysz.

   Panie przed zaproszonymi gośćmi zaprezentowały program artystyczny przygotowany pod okiem Beaty Mazepy i Adama Pieniążka, opowiadając w nim skeczem i piosenką, o początkach koła, jego rozwoju i podejmowanych działaniach na przestrzeni lat. Bowiem profil działalności Koła na początku był inny niż w latach współczesnych – panie uczyły się pieczenia, gotowania nowych potraw, haftowały, wyszywały, na okres żniw organizowały dziecińce dla dzieci rolników, w porze jesiennej przygotowywały przedstawienia. Dziś Koło zajmuje się podtrzymywaniem tradycji i obyczajów ludowych, panie prezentują swoje dokonania podczas konkursów i imprez na szczeblu regionalnym.

   W tak wyjątkowym dniu, gospodynie z Pantalowic odebrały gratulacje, życzenia i podziękowania za działalność kulturalną i promowanie Gminy i Powiatu na wielu imprezach. Bardzo ładnym gestem wykazały się przedstawicielki poszczególnych Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, wręczając kwiaty i skromne upominki oraz życząc realizowania dalszych założeń i pomysłów. Dla osób wspierających je, przygotowały natomiast jubileuszowe serca z piernika. Podziękowały też najstarszym gospodyniom Za wieloletnią pracę na rzecz organizacji. Na koniec z koncertem wystąpił Zespół Śpiewaczy „Pantalowiczanie”.

   Po części oficjalnej wszyscy zasiedli do stołów, gdzie mogli spróbować potraw przygotowanych przez członkinie KGW. Znalazł się też czas na rozmowy i wspomnienia jak to kiedyś było. Nastrój i atmosfera podczas imprezy były wyjątkowe, bo i okazja nadarzyła się niecodzienna.

Komentarze
Popularne
Komentowane