Obrazy dla lotników

Autor: BK 21.10.2016 Nr: 42/2016
Amerykański astronauta polskiego pochodzenia płk George Zamka odbiera obraz „Supermarine Spitfire Karola Pniaka”, podarowany mu przez Eliasza Dyrowa.
Amerykański astronauta polskiego pochodzenia płk George Zamka odbiera obraz „Supermarine Spitfire Karola Pniaka”, podarowany mu przez Eliasza Dyrowa.
Fot. zbiory własne

Dwa obrazy jarosławskiego artysty Eliasza Dyrowa uświetniły uroczystości organizowane przez Stowarzyszenie Lotników Polski Południowej, jakie we wrześniu i październiku odbyły się na Śląsku.

W sobotę, 8 października Eliasz Dyrow uczestniczył w prezentacji filmu „Chopin: The Space

Concert”, którego reżyserem jest Adam Ustynowicz, członek Stowarzyszenia Lotników Polski Południowej. Uroczysta gala odbyła się w Operze Wrocławskiej. Na zaproszenie Stowarzyszenia uczestniczył w niej płk George Zamka, amerykański astronauta NASA. Członkowie SLPP oraz E. Dyrow wręczyli amerykaninowi polskiego pochodzenia obraz „Supermarine Spitfire Karola Pniaka”, namalowany przez jarosławskiego artystę.

   Październikowa wizyta we Wrocławiu nie była pierwszym spotkaniem E. Dyrowa z przedstawicielami Stowarzyszenia. Wcześniej, 18 września, uczestniczył on w zorganizowanych przez SLPP uroczystościach upamiętniających 98. rocznicę utworzenia Polskiego Lotnictwa Wojskowego. Podczas uroczystości „Chwalebne Dzieje Lotnictwa Polskiego”, które odbyły się w Jaworznie (woj. śląskie) artysta przekazał w darze Stowarzyszeniu, namalowany przez siebie portret generała Witolda Urbanowicza, który był dowódcą 303. dywizjonu lotniczego RAF podczas Bitwy o Anglię.

Komentarze
Popularne
Komentowane