Historyczno-sentymentalna wystawa

Autor: md 04.11.2016 Nr: 44/2016
Józef Rybczyński (piąty od lewej) kolekcjonuje fotografie i przedmioty z wizerunkiem św. Jana Pawła II już 38 lat.
Józef Rybczyński (piąty od lewej) kolekcjonuje fotografie i przedmioty z wizerunkiem św. Jana Pawła II już 38 lat.
Fot. arch. pryw.

16 października 1978 roku to dzień, który dał początek pasji Józefa Rybczyńskiego. Kiedy kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża, przemyślanin zaczął zbierać pamiątki z wizerunkiem Ojca Świętego. Jego kolekcja jest naprawdę imponująca.

Od 16 do 23 października w sali parafialnej przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie dostępna była wystawa poświęcona postaci św. Jana Pawła II.

   Okazją do zaprezentowania bogatych zbiorów przemyślanina Józefa Rybczyńskiego, była 1050. rocznica chrztu Polski, 650-lecie Miasta Radymna, 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w Rzeszowie, Przemyślu i Lubaczowie oraz 38. rocznica wyboru kardynała Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową.

– Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza prezentuje w kolejności chronologicznej zdjęcia z wizyt duszpasterskich i prywatnych ks. bpa kard. Karola Wojtyły w diecezji przemyskiej. Druga składa się z fotografii przedstawiających wizyty apostolskie Jana Pawła II w metropolii przemyskiej. Z kolei na trzecią składają się pamiątkowe zdjęcia wiernych z Podkarpacia, którzy podróżowali do Watykanu, aby spotkać się z Ojcem Świętym oraz uczestniczyć w jego beatyfikacji i kanonizacji – opowiadał autor wystawy. Udostępniłem zwiedzającym również proroctwa i przepowiednie o papieżu Polaku, znaczki poczt podziemnych stanu wojennego z wizerunkiem Jana Pawła II, kartki świąteczne z błogosławieństwem Ojca Świętego dla przybywających do Watykanu oraz karty wstępu na wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce – wymieniał J. Rybczyński, oprowadzając nas po ekspozycji.

   Kolekcjoner w swoich zbiorach posiada również zdjęcia pomników Jana Pawła II usytuowanych na terenie metropolii przemyskiej, fotografie dokumentujące spływ kajakowy po Sanie (z Przemyśla do Leżajska) z udziałem ks. Karola Wojtyły oraz plakaty, medale i monety przestawiające wizerunek Ojca Świętego.

   Przy okazji tej wystawy, podobnie jak poprzednich, J. Rybczyński wydał arkusz filatelistyczny, który składa się z 9 znaczków. Drukuje go Poczta Polska w Lublinie i rozprowadza w niewielkim nakładzie – od 15 do 30 sztuk.

   Obecnie przemyślanin przygotowuje ekspozycję zatytułowaną. „Ślady Karola Wojtyły w Bieszczadach i Beskidzie Niskim”. Jak zapowiada, będzie to już jego ostatnia wystawa.

   Pomoc kolekcjonerowi w organizacji wystawy pt. „Św. Janowi Pawłowi II w hołdzie” okazał ks. Czesław Jaworski – proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Radymnie, za co autor ekspozycji jest mu ogromnie wdzięczny.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane