Wspomnienie bohaterki

Autor: 10.11.2016 Nr: 45/2016
Wspomnienie bohaterki

W środę, 26 października, w Gminnej Bibliotece Publicznej w Tryńczy odbyła się prezentacja wystawy pt. „Zofia Rolska – zapomniana bohaterka” połączona z prelekcją pracownika rzeszowskiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Piotra Chmielowca o tej niezwykłej kobiecie.

Wystawa została przygotowana przez Henryka Prochowskiego – dyrektora Miejskiej Biblioteki Publicznej w Przeworsku i była już prezentowana w murach miejskiej biblioteki. Postacią tej niezwykłej bohaterki zainteresowały się szersze kręgi odbiorców, stąd wystawa trafiła do GBP w Tryńczy.

   Tutaj czytelnicy obejrzeli ekspozycję przedstawiającą zapiski, dokumenty, zdjęcia i inne wydarzenia z życia Zofii Rolskiej, ps. „Czarna Baśka”, która w ciężkich czasach wojny, pomogła wielu ludziom, często ratując ich przed śmiercią.

   Prelekcję o tej niezwykłej bohaterce i czasach okupacji na ziemi przeworskiej wygłosił Piotr Chmielowiec z IPN w Rzeszowie. Gościem szczególnym spotkania był syn Zofii Rolskiej, Bolesław Rolski. Na wystawę przywiózł ze sobą obraz Stanisława Łakoty z Tryńczy, będący prezentem dla jego matki z okazji imienin w 1948 r., a który z uwagi na aresztowanie, mogła zobaczyć dopiero po trzech latach wiezienia. Gość opowiedział również o kilku wydarzeniach z czasów okupacji.

  W podziękowaniu za niezwykłą lekcję historii dyrektor GBP Marzena Rydzik i radny gminy Tryńcza Teofil Jakubiec wręczyli gościom specjalne podziękowania.

Komentarze
Popularne