Rzeźbione w drewnie

Autor: 02.12.2016 Nr: 48/2016
Uczestnicy wernisażu w Galerii pod Aniołem.
Uczestnicy wernisażu w Galerii pod Aniołem.

„Duchowość zaklęta w drewnie” to tytuł wystawy prac rzeźbiarza z Nowej Sarzyny Wincentego Pażyry, której wernisaż odbył się w czwartek, 17 listopada w Galerii pod Aniołem im. Stanisława Perykaszy w Tryńczy.

Przybyłych na wernisaż przywitała dyrektor GBP Marzena Rydzik, która przybliżyła zebranym sylwetkę artysty rzeźbiarza. Wśród gości znaleźli się sympatycy biblioteki, mieszkańcy gminy, lokalni artyści oraz rodzina artysty.

   Autor wystawy, Wincenty Pażyra jest człowiekiem wielu talentów, pasji i zainteresowań. Przygodę z rzeźbiarstwem zaczął jako nastolatek. Tematyka jego prac jest różna, jednakże dominuje ta, związana ze sferą sacrum. Wykonane przez niego krzyże wiszą w wielu sanktuariach, m.in. w Licheniu, w siedzibie Radia Maryja w Toruniu, a także w Watykanie, będąc darem dla Ojca Świętego od pielgrzymów. Do kościoła w Sarzynie wyrzeźbił dwa kenotrony i mały ołtarzyk św. Maksymiliana. Uczestniczył w licznych wystawach i konkursach. Kilkakrotnie był nagradzany i wyróżniany w Wojewódzkim Biennale Rzeźby Nieprofesjonalnej im. Antoniego Rząsy w Rzeszowie. Kilka swoich prac podarował Muzeum Ziemi Leżajskiej. Artysta jest także bibliofilem, interesuje się kronikarstwem, organizuje pielgrzymki do polskich sanktuariów.

   Podczas wernisażu opowiadał o swojej pracy, zainteresowaniach i osiągnięciach. Zebrani obejrzeli jego rzeźby, płaskorzeźby w drewnie oraz zapoznali się z historią ich powstawania.

Przed publicznością wystąpił również zespół „H&Z” z repertuarem piosenek o tematyce sakralnej, które znakomicie wkomponowały się w temat przewodni wystawy.

 

Komentarze