Inwestycja za 14 mln zł rusza pełną parą

Autor: 09.12.2016 Nr: 49/2016 1
Prace ruszyły. Inwestycja stulecia staje się faktem.
Prace ruszyły. Inwestycja stulecia staje się faktem.

W Sieniawie ruszyła budowa nowoczesnej sali gimnastycznej z basenem. Władze tego miasteczka podkreślają, że to inwestycja stulecia, na którą wszyscy czekali od lat. Najbardziej jednak cieszą się uczniowie, którzy na lekcje wychowania fizycznego nie będą musieli przemieszczać się do odrębnego budynku, albo w przypadku najmłodszych klas gnieździć się w małej salce gimnastycznej. Ta zresztą bezpowrotnie znika z budynku.

Kiedy o budowie sali gimnastycznej i basenu mówiło się coraz odważniej, sceptycy pytali, czy samorząd Sieniawy stać na taką inwestycję i kolejne zadłużenia. Jednak burmistrz Sieniawy nie miał cienia wątpliwości, że to inwestycja która musi powstać, bo jest ogromne na nią zapotrzebowanie, a nikt później jej nie zrealizuje. Dziś Adam Woś podkreśla, że to wielkie wyzwanie dla wszystkich, ale i wielka radość, bo to inwestycja stulecia, która zapisze się na kartach historii.

Słyszeliśmy opinię kilku radnych, którzy mieli wątpliwości, czy damy radę utrzymać taki obiekt – mówił na listopadowej sesji miejskiej burmistrz A. Woś. – Odpowiedź jest taka sama, jak na pytanie, co z utrzymaniem szkół. W ciągu 9 lat do oświaty dołożyliśmy 23 mln zł. Czy mamy prawo zastanawiać się nad tym, że dokładamy? Hala sportowa i basen to obiekt oświatowy – to przyszłość naszej młodzieży. Naszym obowiązkiem jest zapewnienie im warunków do rozwoju na poziomie gwarantującym im poczucie bycia pełnoprawnymi mieszkańcami i obywatelami. Dostęp do basenu nada niezwykłą rangę naszemu środowisku, umożliwi naukę pływania szczególnie dzieciom, poprawi zdrowotność naszych mieszkańców. Obecnie korzystanie z basenu wiąże się wyjazdami do najbliższych miejscowości, tj. Jarosławia, Leżajska czy Przeworska i generuje spore koszty.

   Ten imponujący architektonicznie kompleks, nawiązujący do secesyjnego stylu, usytuowany w centrum miasta, wypełni urbanistyczną lukę w postaci zabudowy i odtworzenia historycznego charakteru wschodniej pierzei czworoboku Rynku. Obiekty te zaspokoją potrzeby społeczności w dziedzinie oświaty, sportu, rekreacji, organizacji imprez sportowych. Spełnia się tym samym oczekiwane, główne zamierzenie w programie rozwoju społeczno-gospodarczego wspólnoty i ta sztandarowa inwestycja burmistrza A. Wosia.

 

Ostatnie trudne lata

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Tadeusza Kościuszki, Gimnazjum im. bł. Augusta Czartoryskiego i Zespołu Szkół, na lekcje w-f uczęszczają do starej hali sportowej przy ul. Kazimierza Wielkiego, obok Komisariatu Policji. Hala ta została wybudowana w latach 80. W przyszłym roku zaplanowany jest jej kapitalny remont w ramach projektu termomodernizacji. Obiekt ten obecnie nie spełnia swojej podstawowej roli, ani w zakresie organizacji lekcji wychowania fizycznego (zdarza się, że jednocześnie lekcje ma 7 klas!), jak również  krzewienia kultury fizycznej mieszańców gminy. Korzystają z niej również kluby sportowe i grupy nieformalne.

Przejście uczniów do drugiego budynku, to często wyzwanie, ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych, zwłaszcza w zimie oraz w chłodne lub deszczowe dni, kiedy dodatkowo trzeba się ubierać. Powrót uczniów najczęściej zgrzanych po intensywnym wysiłku, zwłaszcza w mroźne dni, wiąże się z ryzykiem zachorowania. Do tej pory, jedynie uczniowie klas 0-3 podstawówki ćwiczyli w małej, liczącej zaledwie 165 m2 salce mieszczącej się w szkole. Ale i ta znika z powierzchni budynku. 

Cieszę się, że dzieci będą miały możliwość korzystania z hali tutaj, na miejscu, bez konieczności wędrówek poza szkołę – podkreśla dyrektor Szkoły Podstawowej Krzysztof Kolasa. – Stara hala służy wszystkim trzem szkołom, a nie jest z gumy. Nieraz lekcje ma jednocześnie kilka grup. Teraz, kiedy powstanie nowy obiekt, dodatkowo „ruch” rozładuje basen, bo i tutaj będą odbywały się lekcje w-f.

   Na czas inwestycji dzieci z podstawówki korzystają z wejścia do szkoły od strony parkingu. Uczniowie dojeżdżający autobusem natomiast wsiadają i wysiadają już nie na placu szkolnym, ale na przystanku PKS.

 

Inwestycja ruszyła pełną parą

Inwestycję realizuje firma SKANSKA S.A. Przysłowiową, pierwszą łopatę wbito 8 listopada.

Zadanie obejmuje przebudowę, rozbudowę oraz modernizację Szkoły Podstawowej w Sieniawie poprzez wyburzenie istniejącej małej sali gimnastycznej wraz z zapleczem i północnej części istniejącego budynku oraz zadaszenia wejścia do budynku szkoły, a także dobudowę nowej sali gimnastycznej i rozbudowę o basen kryty wraz z zapleczem.

Wykonawca z impetem rozpoczął prace budowlane – ogrodził teren budowy, zorganizował nowe ciągi komunikacyjne do szkół, zaplecze magazynowo socjalne, prowadzi prace rozbiórkowe sali gimnastycznej i łącznika, rozpoczął roboty ziemne i wykonanie instalacji – wyjaśnia zastępca burmistrza Janusz Świt.

Basen znajdzie się przed budynkiem szkoły, od strony ul. Kopernika (tj. drogi wojewódzkiej 835), natomiast sala gimnastyczna od strony północnej, po wcześniejszym wyburzeniu części szkoły. Powierzchnia nowej zabudowy przekroczy 2,2 tys. m2. Wymiary hali to 42x28 m z widownią z czterema rzędami na 250 miejsc siedzących. Ponadto znajdzie się tutaj siłownia, zaplecze socjalno-sanitarne, magazynowe, szatniowe i ciągi komunikacyjne. Niecka basenowa będzie miała wymiary 16,7x8,5 m i dwie sauny oraz zespół sanitarno- szatniowy z zapleczem. Całkowity koszt inwestycji zamknie się kwotą około 14 mln zł, w tym wyposażenie w urządzenia i sprzęt sportowy blisko 1,5 mln zł.

Otrzymaliśmy dofinansowanie po akceptacji naszego wniosku z Ministerstwa Sportu i Turystyki na budowę hali w kwocie 2,5 mln zł, a w przyszłym roku mamy zapewnioną dotację ministerialną w wysokości 3 mln zł na budowę basenu również z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej – dodaje J. Świt.

   Termin zakończenia robót budowlanych i oddania do użytku ustalono na 30 września 2018 r.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum