„Dom pod Lipami” czeka na mieszkańców

Autor: md 20.01.2017 Nr: 3/2017
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Radymnie, wybudowana przez warszawską „Naszą Fundację”, jest już gotowa do zamieszkania.
Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza w Radymnie, wybudowana przez warszawską „Naszą Fundację”, jest już gotowa do zamieszkania.

Podopieczni Domu Dziecka nr 1 w Jarosławiu przygotowują się do długo wyczekiwanej przeprowadzki do nowego budynku przy ul. Mickiewicza w Radymnie. W „Domu pod Lipami” zamieszka 30 dzieci.  Rzecz jasna, że nawet doskonałe warunki lokalowe nie zastąpią dzieciom i młodzieży dorastania w domu rodzinnym, ale sprawią, że będą miały zapewnione możliwie jak najlepsze warunki rozwoju i szansę na dobry start w dorosłość.

Nowa siedziba Domu Dziecka w niczym nie przypomina tej opuszczanej – małej, ciasnej, położonej na niewielkiej działce, przy ruchliwej ulicy. Nowopowstały budynek jest nowoczesny i funkcjonalny, ponadto położony na przestrzennym terenie w zacisznej okolicy.

   Autorami projektu wzorcowego domu dziecka są architekci Marcin Jadczak i Krzysztof Olszewski z „MK Architekci”. Charytatywnie zaprojektowany przez nich budynek jest nieregularną, podłużną bryłą, dopasowaną do kształtu działki oraz stron świata. Pomysłodawcy podzielili przestrzeń na trzy części. Na parterze i piętrze od strony zachodniej ulokowali część sypialnianą. Część środkową zagospodarowali na jadalnię i świetlicę – na parterze oraz sale rozrywkowe, sale zajęć terapeutycznych indywidualnych i grupowych oraz salę komputerową – na piętrze. Ciąg techniczny kuchni, biura obsługi, pokoje personelu oraz pokój gościnny rozmieścili na parterze części wschodniej. W całym budynku wydzielili 13 sypialni 2-osobowych, jedną sypialnię 4-osobową oraz 14 łazienek dla dzieci. Nad częścią mieszkalną i rekreacyjną stworzyli poddasze umożliwiające w przyszłości wykorzystanie przestrzeni na cele użytkowe (zajęcia taneczne, teatralne itp.).

   Z informacji przekazanych przez Magdalenę Matykę – dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Jarosławiu wynika, że obiekt jest już gotowy do użytku.

Wyposażenie wnętrz zakończone, meble ustawione, rolety zawieszone. Tylko dokumenty i rzeczy osobiste dzieci czekają na przewiezienie – informuje Dyrektor PCPR. Zapowiada, że przeprowadzka podopiecznych zaplanowana jest na okres ferii zimowych, czyli po 16 stycznia. – Oczekujemy jedynie na decyzję Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego dotyczącą pozwolenia funkcjonowania Domu Dziecka w nowej siedzibie – mówi nasza rozmówczyni. Z posiadanych przez nią informacji wynika, że decyzja jest pozytywna i czeka na podpis Wojewody Podkarpackiego.

   Do zagospodarowania pozostał jeszcze teren wokół budynku. Plac został ogrodzony i wyrównany. Budowę boisk do siatkówki, koszykówki i piłki nożnej oraz placu zabaw dla młodszych dzieci przerwały mrozy. Jak tylko ociepli się, prace będą kontynuowane.

   Hektarowa działka na której stanął budynek została przekazana w użytkowanie warszawskiej „Naszej Fundacji” przez Starostę Powiatu Jarosławskiego w połowie 2012 roku i wtedy też rozpoczęła się budowa obiektu. Zgodnie z umową, całkowity koszt powstania budynku i zagospodarowania przyległego do niego terenu wzięła na siebie „Nasza Fundacja”.

   O rozpoczęciu prac informowaliśmy Czytelników w październiku 2012 roku.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane