Tradycyjne kolędowanie

Autor: bk 20.01.2017 Nr: 3/2017
Jedna z trzech pierwszych nagród trafiła m.in.: do Zespołu Śpiewaczego z Wiązownicy.
Jedna z trzech pierwszych nagród trafiła m.in.: do Zespołu Śpiewaczego z Wiązownicy.

Kościół pw. Świętych Piotra i Pawła po raz kolejny wypełnił się dźwiękami tradycyjnych kolęd i pastorałek zaprezentowanych przez zespoły śpiewacze z regionu. Uroczystość honorowym patronatem objął Tadeusz Chrzan, starosta jarosławski zaś patronat medialny sprawowała Gazeta Jarosławska.

W niedzielę, 15 stycznia w Pawłosiowie odbyła się XVIII edycja Regionalnego Przeglądu Grup Śpiewaczych „Kolędy i Pastorałki”. Zmagania 15 grup śpiewaczych oceniało jury w składzie:  Jolanta Danak-Gajda – etnomuzykolog; Katarzyna Ignas – etnograf; Bartosz Gałązka – folklorysta. Oceniający podkreślali, że docenić należy sięganie do archaicznego repertuaru, poszukiwanie lokalnych wariantów melodycznych kolęd oraz wzbogacenie repertuarów zespołów o kolędy świeckie.

   Specjaliści po wysłuchaniu wszystkich wykonań zdecydowali, iż nagroda Grand Prix trafi do Zespołu Śpiewaczego „Majdaniacy” z Majdanu Sieniawskiego.

Poza nią przyznano trzy pierwsze nagrody, które trafiły do: Zespołu Śpiewaczego „Pawłosiowianie” z  Pawłosiowa; Zespołu Śpiewaczego z Rożniatowa oraz Zespołu Śpiewaczego z Wiązownicy.

Trzy drugie nagrody otrzymali: Zespół Śpiewaczy „Stokrotki” z Cewkowa; Zespół Śpiewaczy „Studzieńczanki” ze Studziana oraz Zespół Śpiewaczy przy KGW z Ujeznej.

Nagrody trzecie trafiły do czterech zespołów: Zespołu Śpiewaczego z Kisielowa, Zespołu Śpiewaczego „Cantus” z Gorliczyny, Grupy Śpiewaczej „Wyszatyczanie” z Wyszatyc oraz Zespołu Śpiewaczego „Galicjanki” z Nowego Dzikowa.

   Jury przyznało także wyróżnienia dla Zespołu Śpiewaczego „Gacanki” z Gaci i Zespołu Śpiewaczego „Dębowianie” z Dębowa (wyróżnienia I stopnia) oraz dla Zespołu Śpiewaczego z Maćkówki i Zespołu Śpiewaczego „Porębianki” z Drohobyczki (wyróżnienia II stopnia), nagradzając tym samym wszystkich uczestników przeglądu.

   Jak co roku organizatorami przeglądu byli: Parafa Rzymskokatolicka w Pawłosiowie, wraz z proboszczem ks. dziekanem Janem Jagustynem; Mariusz Reń, wójt Gminy Pawłosiów; Centrum Kulturalne w Przemyślu; Stowarzyszenie Folklorystyczne „Pawłosiowianie” w Pawłosiowie oraz Gminny Ośrodek Kultury Pawłosiowie.

 

Komentarze
Popularne