Nowe wyzwania Henryka Cebuli

Autor: md 27.01.2017 Nr: 4/2017
Henryk Cebula jest artystą plastykiem znanym i cenionym nie tylko w lokalnym środowisku, ale też na świecie.
Henryk Cebula jest artystą plastykiem znanym i cenionym nie tylko w lokalnym środowisku, ale też na świecie.

2016 rok upłyną satyrykowi, rysownikowi i karykaturzyście Henrykowi Cebuli na intensywnej pracy twórczej. Zakończył go na 103 wystawie indywidualnej i 177 nagrodzie.

Henryk Cebula, artysta plastyk, nauczyciel Zespołu Szkół Plastycznych im. Stanisława Wyspiańskiego w Jarosławiu, od lat wyjeżdża na plenery w różne zakątki kraju i świata, bierze udział w wystawach zbiorowych, wystawia indywidualnie, uczestniczy w lokalnych, regionalnych, ogólnopolskich, a także – a może przede wszystkim – międzynarodowych konkursach, na które spływają prace z 50-60 krajów świata oraz drukuje swoje rysunki w 4 zagranicznych pismach satyrycznych.

   W minionym roku wywalczył sobie aż 13 nagród i wyróżnień. Otrzymał I nagrodę w XVII Międzynarodowym Festiwalu Aforyzmu i Karykatury w Strumicy w Macedonii; I nagrodę w VII Ogólnopolskim Konkursie Rysunku Satyrycznym Manufaktura Satyry w Żyrardowie; nagrodę specjalną w Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego „Karpik” w Niemodlinie; II nagrodę w Międzynarodowym Konkursie Rysunku Satyrycznego Bomburova Sabla w Breźnie; III nagrodę na Konkursie „Cztery Pory Karykatury. Rysunki roku 2016” przy Muzeum Karykatury w Warszawie; nagrodę galerii w Międzynarodowym Konkursie Kreskówek „Golden Keg” w Presovie na Słowacji, a także kilka wyróżnień, w tym wyróżnienie honorowe.

   Na konkursy nie wysyła archiwalnych prac. Cały czas tworzy nowe satyry i karykatury, gdyż – jak tłumaczy – tematyka konkursów nawiązuje zwykle do spraw, którymi w danym momencie żyje społeczeństwo. Artysta otrzymał już 16 zaproszeń do udziału w kolejnych rysowniczych zmaganiach, z których z całą pewnością skorzysta.

   H. Cebula zdradził nam także swoje plany na przyszłość. – Chciałbym zaskoczyć zainteresowanych moją twórczością i zaprezentować swoje malarstwo. Płótna są już przygotowane. Powolutku dojrzewam do chwycenia za pędzel. W pierwszej kolejności jednak ma w planach wykończenie pracowni, w której powstaną dzieła.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum