Zimna woda? Nie dla nich!

Autor: EK 03.02.2017 Nr: 5/2017
Zimna woda? Nie dla nich!

Uwielbiają wodę. Z kąpieli nie rezygnują nawet w mroźne dni. Cieszy ich mróz, śnieg i lód. Jest grupa osób, dla których niskie temperatury nie stanowią żadnej bariery w realizacji swoich pasji. Mowa tu oczywiście o morsach.

Zima to doskonała pora roku na uprawianie różnego rodzaju sportów, dlaczegoż by w takim razie rezygnować chociażby z kąpieli. Są śmiałkowie dla których mróz nie jest żadnym wyzwaniem. Choć temperatura powietrza spada poniżej zera, to woda z reguły ma wartość dodatnią. Mimo, że wiele osób spogląda na ich wyczyny z niedowierzaniem oni sami nie odmawiają sobie takiej przyjemności. Z kąpieli czerpią zarówno lepsze samopoczucie jak i dobrą energię, a przy okazji nabywają odporności na różnego rodzaju choroby.

W celu zachowania zdrowotności sięgamy do naturalnych metod leczenia, czyli wejścia do wody. Wszystko zgodnie z powiedzeniem: „Chcesz być zdrowy, wejdź do wody”  - mówi Jacek Marian Hołub, mors z 5-letnim stażem.

   Początkowo grupa składała się z czterech osób, jednak z roku na rok jest ich coraz więcej. Obecnie liczy ona 27. W zimnych kąpielach biorą udział również kobiety.  Grupę stanowią osoby z Jarosławia i okolic. Spotykają się cyklicznie, w każda niedzielę na ZEK-u w Radymnie.

– Każdy z nas przyjeżdżając zabiera ze sobą odpowiedni sprzęt, typu buty piankowe, rękawice, czapka, szlafrok, ewentualnie ręcznik. Przed wejściem do wody każdy mors robi rozgrzewkę górnych i dolnych partii ciała, która trwa zazwyczaj od 5 do 10 minut – dodaje J. Hołub.

Kąpiel odbywa się w specjalnie przygotowanej wcześniej przerębli. Dlatego niekiedy potrzebny jest dodatkowy sprzęt taki jak piła czy siekiera. Trwa ona z reguły do 10 minut, choć są i tacy, którzy przebywają w wodzie do 15 minut. Dla nowicjuszy ten czas wynosi 3-4 minuty.

–  Zanurzamy się w okolicach klatki piersiowej z uśmiechem i radością na ustach, bo żaden mors nie wychodzi z wody smutny – dodaje mężczyzna.

   Wbrew pozorom kąpiel w zimnej wodzie nie jest dla człowieka czymś wyjątkowym i nie potrzeba do tego jakiegoś szczególnego przygotowania. Jedynym warunkiem jest mieć zdrowe serce, gdyż zimna woda powoduje wyraźne przyśpieszenie akcji serca.

Nie znam przypadku osoby, która byłaby raz i odstąpiłaby od tego. Nie znam też przypadku osoby, która zachorowałaby po takiej kąpieli – mówi J. Hołub.

Dlatego też, każdy kto chce może spróbować swoich sił.

 

 

 

 

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum