Grypa atakuje

Autor: EK 10.02.2017 Nr: 6/2017
Obecnie na oddziale obserwacyjno – zakaźnym nie przebywa żaden pacjent hospitalizowany z powodu grypy. Jednak ze względu na zwiększoną ilość zachorowań grypopodobych wprowadzono ograniczenie odwiedzin.
Obecnie na oddziale obserwacyjno – zakaźnym nie przebywa żaden pacjent hospitalizowany z powodu grypy. Jednak ze względu na zwiększoną ilość zachorowań grypopodobych wprowadzono ograniczenie odwiedzin.

Niepokojąco wzrasta liczba zachorowań na grypę. Lekarze przyjmują większą ilość pacjentów, szpitale wprowadzają ograniczenia odwiedzin, a to dopiero początek, szczyt zachorowań dopiero przed nami.

Przenosi się drogą kropelkową, lub przez kontakt bezpośredni. Pojawia się nagle. Towarzyszą jej dreszcze, łamanie w kościach, silny ból mięśni i wysoka gorączka – mowa oczywiście o grypie, która jak co roku nie odpuszcza i daje się we znaki wielu z nas.

– Chorobę do domu "przyniosła" żona, dalej szło już prosto najpierw dzieci, później ja – mówi pan Marian z Szówska, który uskarża się na wysoką gorączkę i ból gardła.

   W tym roku sezon zachorowań rozpoczął się szybciej niż miało to miejsce w latach ubiegłych. Ponadto z dnia na dzień, chorych przybywa.

– Odnotowujemy wzmożoną ilość zachorowań. Sezon rozpoczął się miesiąc wcześniej, niż miało to miejsce w roku ubiegłym. Sytuacja kształtuje się podobnie jak cztery lata temu, kiedy to mieliśmy do czynienia z epidemią grypy – informuje Beata Mędrala, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jarosławiu.

   Wzrost zachorowań widoczny jest również na terenie powiatu przeworskiego.

– Najwyższą zapadalność na grypę sezonową zauważa się w przedziale wiekowym 15-64 lata. Zgonów z powodu grypy nie zarejestrowano – mówi Ryszard Trelka, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Przeworsku.

 

Więcej zachorowań niż w roku ubiegłym

   W styczniu bieżącego roku na terenie powiatu jarosławskiego zarejestrowano 2 230 zachorowań, z czego 43 osoby zostały hospitalizowane. U 23 z nich potwierdzono grypę typu A. Zaś w roku ubiegłym w miesiącu styczniu stwierdzono 1 032 zachorowania, z których tylko jeden przypadek wymagał hospitalizacji. Nieco inaczej kształtuje się sytuacja w powiecie przeworskim, gdzie zauważalna jest wyraźna tendencja wzrostowa. W styczniu ubiegłego roku stwierdzono jedynie 5 zachorowań, zaś w tym roku liczba ta wzrosła do 275.

   Choć liczba zachorowań w porównaniu do roku ubiegłego nie jest wcale mała, to sytuacja nie jest aż tak drastyczna, jak to wygląda na pierwszy rzut oka.

– Obecnie na oddziale nie przebywa żaden pacjent hospitalizowany z powodu grypy – mówi lek. Małgorzata Dankiewicz, ordynator Oddziału Obserwacyjno-Zakaźnego Centrum Opieki Medycznej w Jarosławiu.

 

Przychodzą do pracy i zarażają innych

   Zwraca jednak uwagę na coraz bardziej powszechne zjawisko, jakim jest odmowa przyjmowania zwolnień lekarskich przez pacjentów.

– Jeszcze do niedawna pacjenci sami prosili o zwolnienie lekarskie. Teraz mamy sytuację zupełnie odwrotną. Chorzy z wiadomych względów przeciwstawiają się przyjęciu zwolnienia. Zwycięża strach przed utratą pracy. Widok chorego pracownika chyba nikogo dziś nie dziwi, a przecież takie postępowanie sprzyja rozwojowi epidemii – dodaje M. Dankiewicz.

 

Powikłania i profilaktyka

Nie ma co ukrywać, że strach przed utratą pracy jest silniejszy niż strach przed powikłaniami wywołanymi przez chorobę. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, że mogą być one naprawdę poważne. Do najczęstszych należą: zapalenie oskrzeli lub płuc, zapalenie zatok czy zapalenie opon mózgowych. Najbardziej narażone są na nie dzieci, seniorzy, przewlekle chorzy oraz osoby z osłabioną odpornością. Co zrobić by się ustrzec przed chorobą? Odpowiedź jest prosta: często myć ręce i nie przebywać w dużych skupiskach ludzi w okresie wzmożonych zachorowań – informują lekarze.

   Grypa to nie przeziębienie, nie należy leczyć jej na własna rękę. Ponadto przeziębiona niesie za sobą ryzyko komplikacji. Dlatego też jeśli lekarz daje zwolnienie, nie powinniśmy tego bagatelizować. Dobry pracodawca na pewno uszanuje chwilową niedyspozycję i nie wyciągnie z tego powodu żadnych konsekwencji.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum