Nowy autobus i zmiany w rozkładzie

Autor: bk 10.02.2017 Nr: 6/2017 1
Zakupiony autobus (w środku) to SOR produkcji czeskiej, podobnie jak 10 pojazdów, które MZK używa od ponad 6 lat. Nowy nabytek spółki jest od nich młodszy.
Zakupiony autobus (w środku) to SOR produkcji czeskiej, podobnie jak 10 pojazdów, które MZK używa od ponad 6 lat. Nowy nabytek spółki jest od nich młodszy.

Kolejny autobus firmy SOR zasilił tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji w Jarosławiu. Jego zakup to mniej kłopotów w przypadku awarii, któregoś z dotychczasowych autobusów oraz nowe możliwości na zdobycie środków z wynajmu.

Nowy autobus Miejskiego Zakładu Komunikacji to pojazd czeskiej firmy SOR. Taki sam, jak te które wożą mieszkańców Jarosławia od kilku lat. Autobus posiada 28 miejsc siedzących i kosztował spółkę niemal 320 tys. zł. Przypomnijmy, że 200 tys. zł na jego zakup pochodziło z budżetu miasta.

– Jest to autobus trzyletni. W bardzo dobrym stanie technicznym – mówi Władysław Gruba, prezes MZK. Dodając, że autobusy, które są na wyposażeniu MZK mają już ponad 6 lat. – Najważniejsze, że nowy autobus zakupiony został za środki własne, dzięki temu może realizować wszystkie, wynajmy i kursy pozamiejskie – dodaje Prezes. 10 pozostałych SOR-ów, które spółka kupiła z zewnętrznym dofinansowaniem może być używanych jedynie na terenie miasta.

   Wynajem autobusu pozwoli spółce na wygenerowanie dodatkowych środków, które jak wyjaśnia Prezes będą mogły zostać przeznaczone na ewentualny zakup kolejnego autobusu.

W. Gruba podkreśla, że zakup jedenastego SOR-a był ważny również dla bezpieczeństwa realizacji przewozu na regularnych liniach miejskich.

Co ważne zakupiony autobus daje bezpieczeństwo w transporcie na regularnych miejskich liniach. Do tej pory awaria któregokolwiek z SOR-ów wiązała się z dużym problemem.

– Musieliśmy ściągać pracowników, którzy często naprawiali autobusy w nocy, tak aby na kolejny dzień były gotowe. Teraz na czas naprawy linię obsłużyć może jedenasty autokar – wyjaśnia W. Gruba.

   Prezes podkreśla również, że MZK chce spełniać postulaty mieszkańców dotyczące m.in. tworzenia nowych linii, w czym pomóc mają nowe autobusy, takie jak zakupiony na początku tego roku SOR. Mówi choćby o wygaszonej ze względu na niewystarczającą ilość autobusów linię w kierunku Wiązownicy i Radawy, której ponowne obsłużenie byłoby możliwe po zakupie kolejnego autobusu.

   Przy okazji Prezes informuje o zmianach, jakie początkiem lutego zaszły w rozkładzie jazdy. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom mieszkańców.

Na lini 0 zostały uruchomione dwa dodatkowe kursy w godzinach:

4.35 z przystanku „Piłsudskiego” – 5.00 z przystanku „PZZ”

5.00 z przystanku „piłsudskiego” – 5.25 z przystanku „PZZ”

Przyspieszeniu uległy również kursy z przystanku "Piłsudskiego” z godziny 10.30 na godz. 10.25, a z przystanku „PZZ” z godz. 11.00 na godz. 10.55

 

Linia 14 zmieniona została trasa przejazdu.

Trasa linii z przystanku "Poniatowskiego" w kierunku Misztale nie ulegnie zmianie, natomiast na powrocie w kierunku do miasta autobus jeżdżąc z "Misztali" będzie przejeżdżał przez ul. Sąsiedzką, Wodną, Dojazdową, Zwierzyniecką, Długosza. Pozostała trasa do przystanku „Kr. Jadwigi” nie uległa zmianie.

Dodatkowo zostały uruchomione 2 kursy w soboty w godzinach:

8.00 z przystanku „Poniatowskiego” – 8.20 z przystanku "Misztale"

11.30 z przystanku „Poniatowskiego” – 11.50 z przystanku "Misztale".

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum