Plantatorzy buraków walczą o lepsze warunki kontraktacji

Autor: 03.03.2017 Nr: 9/2017
Kilkuset plantatorów z Podkarpacia dyskutowało w Radymnie o nowych, niekorzystnych warunkach umowy kontraktacyjnej.
Kilkuset plantatorów z Podkarpacia dyskutowało w Radymnie o nowych, niekorzystnych warunkach umowy kontraktacyjnej.

Trwa batalia plantatorów buraka cukrowego o lepsze warunki kontraktacji. Suedzucker zaproponował cukrowniom i plantatorom nowe umowy, które w porównaniu z poprzednią kampanią cukrowniczą są bardzo niekorzystne. Ceny skupu buraków mają być obniżone nawet o 30 proc., a termin płatności wydłużony do 2018 roku.

Problem dotyka tysięcy plantatorów z południowej Polski, również tych ze Związku Plantatorów Buraka Cukrowego w Przeworsku, który zrzesza ponad 400 osób, głównie z terenu dawnego województwa przemyskiego. Dobrej klasy ziemie dają tutaj zbiór ok.75 ton surowca z jednego hektara. Wielu z rolników od dziesiątek lat zajmuje się uprawą buraka cukrowego i stanowi ona główne źródło ich dochodu. Wszyscy mówią zgodnie, że zaproponowane warunki, głównie niskie ceny za surowiec, jakie proponują producenci cukru, sieją wielką niepewność i jednocześnie nasuwają pytania o opłacalność produkcji.

Do tej pory, Polska jest trzecim co do wielkości po Niemczech i Francji krajem, gdzie uprawiany jest burak cukrowy.

Nowa umowa nie gwarantuje przede wszystkim ceny minimalnej, a jest to ważny aspekt, bo uprawa buraka należy do kosztownych – ok. 5 tys. zł na hektar – mówi Maciej Marczakiewicz, prezes Podkarpackiego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego z siedzibą w Przeworsku. – Koncern w zapisach umowy nie daje nam gwarancji opłacalności uprawy.

   Według nowych zapisów, koncern będzie wypłacał 17 euro za tonę surowca, zaliczkowo do końca następnego roku. Resztę zapłaty w dużej mierze uzależnia od ceny cukru sprzedawanego w czterech krajach: Polsce, Niemczech, Francji i Belgii. Choć koncern uważa, że ta będzie wysoka, to plantatorzy boją się, że po likwidacji limitów cukrowych może dojść do spadków cen. Co istotne, cena będzie uzależniona od wielu czynników i rolnik tak naprawdę nie wie, za ile sprzedaje surowiec. Gwarantowana cena minimalna w wysokości 22 euro za tonę, miałby ich chronić. Niestety, takich zapisów nie ma. Poza tym dla plantatorów niekorzystne jest podniesienie standardowej zawartości cukru w korzeniach z dotychczasowych i powszechnie przyjętych 16 do 18 proc.

Dla porównania, inny niemiecki producent cukru, Pfeifer und Langen, podniósł cenę gwarantowaną za buraki do 25 euro za tonę. Stąd plantatorzy z Suedzucker nie rozumieją, czym można uzasadnić aż taką różnicę?

   Korzystny zapis w umowie mówi o tym, że rozliczenie buraków pozakontraktowanych będzie wypłacane w wysokości 85 procent ceny podstawowej buraków kontraktowanych. Umowa przewiduje także dopłaty do ceny buraków w przypadku znacznego wzrostu cen uprawy.

   Najlepsze warunki kontraktacji zaproponowała Krajowa Spółka Cukrowa. Plantatorzy zrzeszeni w przeworskim Związku nie mogą jednak zmienić odbiorcy. Jedyna cukrownia funkcjonująca na Podkarpaciu to Ropczyce należąca właśnie do koncernu Suedzucker.

 

Niekorzystne umowy przedmiotem dyskusji

Kilkuset rolników skupionych w Podkarpackim Związku Plantatorów Buraka Cukrowego przyjechało 21 lutego do Radymna, aby rozmawiać o umowie kontraktacyjnej. W spotkaniu uczestniczyli także samorządowcy, przedstawicielka z Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawiciele Cukrowni Ropczyce oraz posłowie z regionu.

   Wieloletni dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego Kazimierz Kobza omówił prezentację nt. tego, co się dzieje na rynku cukru na świecie i w UE wraz z porównaniem umów kontraktacyjnych na 2017 r. Głos zabrała posłanka Anna Schmidt-Rodziewicz i poseł Kazimierz Gołojuch, zapewniając o poparciu dla działań rolników. Przedstawiciel koncernu, dyrektor ds. Surowcowych „Cukrowni Ropczyce” Sławomir Czapla, przedstawił założenia projektu umowy kontraktacyjnej na kampanię 2017/2018, jednakże nie zgodził się na rejestrowanie jego wypowiedzi oraz wizerunku przez media.

   Warunki kontraktacji zaproponowane przez poszczególnych producentów cukru, a szczególnie stosowanie nieuczciwych praktyk poprzez zaniżanie cen skupu buraków cukrowych przez niemiecki koncern Suedzucker, były również tematem przewodnim Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi w czwartek, 23 lutego.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum