MOF bez Gminy Jarosław

Autor: bk 10.03.2017 Nr: 10/2017
Jak zapewnia Wiesław Pirożek, wiceburmistrz Jarosławia, decyzja Rady Gminy Jarosław nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk. Podobnego zdania są przedstawiciele pozostałych samorządów tworzących MOF.
Jak zapewnia Wiesław Pirożek, wiceburmistrz Jarosławia, decyzja Rady Gminy Jarosław nie wpłynie negatywnie na funkcjonowanie Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk. Podobnego zdania są przedstawiciele pozostałych samorządów tworzących MOF.

Rada Gminy Wiejskiej Jarosław nie zdecydowała się przystąpić do Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Jarosław-Przeworsk. Przedstawiciele gmin tworzących MOF zapewniają, że jego działanie nie jest zagrożone.

Uchwała dotycząca poszerzenia jarosławsko-przeworskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego miała być jednym z punktów obrad czwartkowej (2 marca) sesji Rady Miasta Jarosławia. Podobne uchwały dotyczące rozszerzenia przygotowały także pozostałe samorządy tworzące MOF (Miasto Przeworsk, Gmina Wiejska Przeworsk oraz Gmina Pawłosiów). Jarosławscy radni nie zajęli się jednak tą sprawą. Uchwała została wykreślona z porządku obrad, ponieważ ostatecznie Gmina Wiejska Jarosław zrezygnowała z dołączenia do MOF.

– Chodziło przede wszystkim o tzw. program transportowy. Gmina Jarosław otacza miasto, więc naturalnym byłoby włączenie jej do tego typu działań – wyjaśnia Wiesław Pirożek, wiceburmistrz Jarosławia. Dodaje, że ostatecznie jednak Gmina Wiejska nie przystąpiła do MOF, więc nie było powodu do przedstawiania projektu uchwały w sprawie rozszerzenia MOF miejskim radnym.

– Przedstawiciele Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego zgłosili się do nas z propozycją dołączenia do MOF – przyznaje Roman Kałamarz, wójt Gminy Wiejskiej Jarosław. Zaznacza, że podpisał on wstępnie deklarację związaną z wejściem do MOF. Wyjaśnia, że związane to było ze zbliżającym się terminem dotyczącym tego typu działań.

– Nie znałem stanowiska radnych. Nie chciałem jednak zamykać drzwi do ewentualnego dołączenia do MOF. Chodziło o to, aby Rada Gminy mogła podjąć ostateczną decyzję – dodaje Wójt.

   W poniedziałek, 27 lutego sprawą wejścia do MOF zajęli się radni Rady Gminy Jarosław, którzy ostatecznie nie zdecydowali się dołączyć do 4 sąsiednich gmin. Wygrały wątpliwości i obawy o koszty uczestnictwa w MOF, który zdaniem władz nie daje Gminie realnych korzyści.

– Dobrze radzimy sobie z pozyskiwaniem środków zewnętrznych – przyznaje R. Kałamarz podkreślając, że gmina ma do tego kilka możliwości (jest m.in. członkiem Lokalnej Grupy Działania „Kraina Sanu”, na jej terenie działa również kilka Stowarzyszeń, skutecznie radzących sobie z realizacją tzw. Programów miękkich). Na potwierdzenie tych słów Wójt informuje, że otrzymał informację o przyznaniu ok. 3,2 mln zł środków z funduszy unijnych na modernizację oczyszczalni ścieków w Kostkowie.

 

MOF poradzi sobie bez Gminy Jarosław

Brak ostatecznej decyzji Gminy Jarosław o przystąpieniu do MOF wzbudził wśród mieszkańców pewne wątpliwości, dotyczące funkcjonowania porozumienia między samorządami. Jak zapewniają jednak przedstawiciele gmin członkowskich, nie ma obaw o przyszłość MOF.

   W. Pirożek przyznaje, że decyzja Rady Gminy Jarosław wpłynie na plany dotyczące samego programu transportowego, który (jeśli zostanie zrealizowany) będzie musiał opierać się o rozwiązania „omijające” Gminę Wiejską Jarosław, jednak nie ma to wpływu na pozostałe funkcjonowanie MOF. Podkreśla, że gotowe są pierwsze wnioski, które dają szanse na pozyskanie dofinansowań.

– Były takie rozmowy, propozycje, padły wstępne deklaracje, ale ostatecznie decyzja Gminy Jarosław jest inna i to jest wola tego samorządu. Przyznam, że znając okoliczności, spodziewałem się, że takie będzie ostateczne rozstrzygniecie. A my, myślę w żaden sposób nie zagrożeni, dalej idziemy swoim torem – o sytuacji dotyczącej ewentualnego rozszerzenia MOF mówi Daniel Krawiec, wójt Gminy Przeworsk.

   Podobne zdanie ma Leszek Kisiel, burmistrz Przeworska.

– Byliśmy na początku zainteresowani projektem transportowym, ale po przedstawieniu kalkulacji przez MZK, po stronie miasta Przeworska byłyby spore dopłaty do biletów – mówi Burmistrz. – W związku z tym, konsultowałem to z radnymi na komisjach i uznaliśmy wspólnie, że nie będziemy wchodzić w ten projekt, bo nie miałoby to racjonalności finansowej. Z punktu widzenia naszego miasta, mamy bardzo dobry dojazd do Jarosławia, Rzeszowa czy innych miejscowości – dodaje. Burmistrz Jarosławia podjął rozmowy z Gminą Jarosław, której miejscowości bezpośrednio przylegają do Jarosławia. Miała to być dodatkowa alternatywa, dająca lepsze powiązanie sąsiadujących wsi z miastem. Tak się złożyło, że decyzja Rady Gminy Jarosław w kwestii przystąpienia do MOF była inna i taka jest ich wola.

–  Decyzja ta nie jest dla nas żadnym zagrożeniem – podsumowuje Burmistrz Przeworska, odnosząc się do przyszłości MOF.

   Spokojny o przyszłość Obszaru, jest także Mariusz Reń, wójt Gminy Pawłosiów. Przyznaje, że był zdziwiony, iż Rada Gminy Jarosław nie podjęła uchwały, jednak dodaje, że nie był zaangażowany w rozmowy.

– Wiążemy nadzieje, że poprzez wspólne działanie uda nam się pozyskać środki z zewnętrzne, na rozwój naszych samorządów. Mamy już pierwsze pozytywne informacje – podkreśla Wójt.

   Gmina Pawłosiów, jako jedyna z całej czwórki spełniła wymogi projektu dotyczącego gospodarki wodno-ściekowej.

– Wniosek oceniony został pozytywnie i znalazł się wśród projektów zakwalifikowanych do dofinansowania. Niedługo powinniśmy podpisać umowę i otrzymamy ok. 700 tys. zł środków zewnętrznych – informuje M. Reń. Cały projekt opiewa na kwotę ok. 1,2 mln zł i dotyczy miejscowości Wierzbna.

   Kwota 700 tys. zł, jak podkreśla Wójt przekracza wieloletnie składki, jakie Gmina ponosi w związku z uczestnictwem w MOF. Można więc śmiało powiedzieć, że Pawłosiów już zyskał.

 

Przypomnijmy, że pierwsze rozmowy dotyczące powstania MOF odbywały się jeszcze w poprzedniej kadencji samorządowej. Już wtedy Gmina Wiejska Jarosław zrezygnowała z uczestnictwa w tym mechanizmie.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum