Ocalić od zapomnienia

Autor: 24.03.2017 Nr: 12/2017
O dorobku artystycznym Stanisława Wincentego Pelca opowiedział jego syn, Henryk Pelc.
O dorobku artystycznym Stanisława Wincentego Pelca opowiedział jego syn, Henryk Pelc.

W piątek, 10 marca, w Galerii „Magnez” w Przeworsku odbył się wernisaż wystawy „Śladami twórczości Stanisława Wincentego Pelca”, podczas której zaprezentowana została spuścizna przeworskiego artysty  w 111. rocznicę jego urodzin. Zbiór prac udostępnił syn artysty, Henryk Pelc. Te same materiały były prezentowane jesienią 2016 roku w siedzibie Oddziału PTTK w Przeworsku.

Stanisław Wincenty Pelc (1906-1986) był rysownikiem, rzeźbiarzem i malarzem, współzałożycielem PTTK w 1952 r. i jego działaczem, ponadto autorem hymnu PTTK i organizatorem wielu wycieczek. Z licznego dorobku artystycznego Stanisława Wincentego Pelca została tylko część prac.

    Podczas otwarcia wystawy Henryk Pelc przedstawił życiorys i dorobek artystyczny ojca. S. W. Pelc rzeźbił w drzewie i kamieniu, parał się stolarstwem, murarstwem, sztukaterią, złotnictwem, malarstwem pastelowym i olejnym, akwafortą, wykonywał wypalanki, rysunek, metaloplastykę, rusznikarstwo i inne. Pisał nawet wiersze. Wartościowy dorobek w twórczości Stanisława Pelca stanowi zbiór około 50 rysunków ołówkiem. Syn artysty omówił fascynacje ojca alabastrem z którym miał styczność w latach 30. XX w. pracując w Fabryce Wyrobów Alabastrowych w Żurawnie. Mówił również o największym wyzwaniu ojca, jakim była budowa domu na ul. Wierzbowej w Przeworsku, w którym oprócz samej budowy, wykonał całą sztukaterię gipsową, stolarkę, meble czy kominek.  

   Prace S.W. Pelca znajdują się w całym kraju. Wśród nich m.in. kamienny Kartusz na wieży zegarowej Zamku Królewskiego w Warszawie i kominki w Sali Canaletta, ramy luster w Sali lustrzanej Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, aranżacje wnętrz w Ambasadzie Francuskiej w Warszawie, alabastrowe ołtarze w kościołach na Helu, w Dębowcu i Zabierzowie czy Kolumny w Sali Tradycji Oręża Polskiego na Wawelu.

 

w

Komentarze
Popularne
Komentowane