Kolorowa integracja

Autor: 31.03.2017 Nr: 13/2017
W barwnym pochodzie.
W barwnym pochodzie.

Szkoła Podstawowa nr 1 w Przeworsku oraz Stowarzyszenie „Jedynka” włączyły się do udziału w kampanii edukacyjno-informacyjnej – Dzień Kolorowej Skarpetki, zwracającej uwagę na problemy ludzi z zespołem Downa.

Dzień Kolorowej Skarpetki to święto obchodzone w Polsce w ramach Światowego Dnia Osób z Zespołem Downa.

W tym szczególnym dniu wszyscy zakładamy skarpetki nie do pary, jako symbol jednego niepasującego chromosomu w łańcuchu genetycznym chorych osób. Wybór daty nie jest przypadkowy, 21 to liczba chromosomu występującego potrójnie, stąd 21.03 – wyjaśnia Justyna Stelmach, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Przeworsku „Jedynka”. – Przyłączając się do akcji, chcielibyśmy kształtować u dzieci postawę otwartości wobec innych oraz przełamywać stereotypy dotyczące osób z zespołem Downa.

   Święto obchodzone corocznie 21 marca z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, ustanowione zostało w 2005 r. Tego dnia na całym świecie organizowane są wydarzenia, których celem jest zwiększenie świadomości społecznej, dotyczącej zespołu Downa, propagowanie praw i dobra ludzi z tą wadą genetyczną i integracja z nimi.

   Obchody w Przeworsku rozpoczęły się integracyjnymi zawodami sportowymi uczniów SP nr 1 oraz podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy w Przeworsku. Następnie liczna grupa dzieci i nauczycieli z przeworskich szkół podstawowych oraz uczestnicy ŚDS-u przemaszerowali ulicami miasta w barwnym i głośnym korowodzie. Grupa dotarła również pod budynek Urzędu Miasta, gdzie została powitana przez zastępcę burmistrza Wojciecha Supersona i sekretarz Miasta Agnieszkę Zakrzewską.

   Kampanii towarzyszył konkurs fotograficzny dla uczniów SP nr 1 na najciekawsze zdjęcie klasy w Dniu Kolorowej Skarpetki, a na szkolnej wystawie zostały zgromadzone prace plastyczne uczniów „Jedynki”, wykonane w pierwszy dzień wiosny. Z kolei lekcje wychowawcze zostały poświęcone tematowi integracji osób niepełnosprawnych w społeczeństwie i tolerancji.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum