Ortografia im nie straszna

Autor: 31.03.2017 Nr: 13/2017
Uczestnicy konkursu ortograficznego o „Pióro Wójta Gminy Tryńcza” wraz z Organizatorami.
Uczestnicy konkursu ortograficznego o „Pióro Wójta Gminy Tryńcza” wraz z Organizatorami.

W czwartek, 23 marca, odbyła się IV edycja Konkursu Ortograficznego o „Pióro Wójta Gminy Tryńcza”. Konkurs skierowany został do uczniów ze wszystkich szkół podstawowych oraz gimnazjalnych z terenu gminy Tryńcza.

Dyktando przeprowadzone w Gminnej Bibliotece Publicznej, miało na celu szerzenie kultury, edukacji oraz rozwijanie zainteresowania językiem polskim. Organizatorzy chcieli jednocześnie zachęcić mieszkańców małej Ojczyzny do pracy nad poprawnością słowa pisanego oraz mówionego. Tegoroczny konkurs podzielony został na dwie kategorie wiekowe, pierwsza dla klas V–VI szkół podstawowych, a druga dla klas I–III gimnazjum. Choć teksty obu dyktand naszpikowane były ortograficznymi pułapkami, uczniowie poradzili sobie z nimi całkiem dobrze.

   W pierwszym etapie konkursu uczestniczyło 8 osób. Najmniejszą ilość błędów, a zarazem „Mistrzynią Ortografii” została Justyna Kulpa z ZSP i PS w Jagielle, II miejsce zajęła Alina Wasilewska z ZS w Gniewczynie Łańcuckiej, natomiast III miejsce zdobyła Kamila Rzeczyca, również z ZS w Gniewczynie Łańcuckiej.

   W drugim etapie udział wzięło 6 uczniów. Najlepszą znawczynią ortografii i interpunkcji po raz kolejny została Aleksandra Chomicz z ZS w Tryńczy, II miejsce zdobyła Aleksandra Konieczna z ZS w Gniewczynie Łańcuckiej, a III miejsce zajął Maciej Rzeczyca z ZS w Gniewczynie Łańcuckiej.

   Obie „Mistrzynie Ortografii” otrzymały wieczne pióra ufundowane przez Wójta Gminy Tryńcza, a pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe od biblioteki pozostałym laureatom i uczestnikom wręczył przewodniczący Komisji ds. Oświaty, Kultury i Sportu Teofil Jakubiec. Organizatorzy wyrazili nadzieję, że nagrodzeni uczestnicy będą inspiracją dla swoich rówieśników w dążeniu do wzorowego posługiwania sie polszczyzną i dobrej znajomości reguł ortografii.

 

Komentarze
Popularne