Uczcili ofiary pacyfikacji

Autor: bk 31.03.2017 Nr: 13/2017
Uczcili ofiary pacyfikacji

Marzec to w Gminie Rokietnica corocznie czas wspomnienia tragicznej śmierci mieszkańców, którzy zginęli w pacyfikacji wsi przez oddziały gestapo. Z tej okazji lokalna społeczność zebrała się w 74. rocznicę tragicznych wydarzeń przy grobie pomordowanych.

Wojenna zawierucha II wojny światowej nie ominęła terenów i miejscowości Gminy Rokietnica. Dowodem tragicznych wydarzeń, jakie dotknęły wielu mieszkańców są pomniki i mogiły ofiar nazistowskich zbrodniarzy. W 74. rocznicę wydarzeń, które miały miejsce 8 marca 1943 roku w Rokietnicy mieszkańcy miejscowości i Gminy zebrali się, by uczcić pamięć ofiar.

   Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. w Kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego w Rokietnicy. Po niej zebrani przenieśli się na lokalny cmentarz, gdzie nastąpiła modlitwa przy grobie ofiar pacyfikacji. Uroczystości zorganizowane zostały przez Wójta Gminy Rokietnica, Bożenę Gmyrek oraz Dyrektora Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Rokietnicy, Annę Żołyniak.

   Uczniowie szkoły przygotowali także okolicznościowy program artystyczny, na który zaprosili wszystkich obecnych do siedziby szkoły.

Wcześniej podobne uroczystości odbyły się również w Czelatycach, gdzie również doszło do pacyfikacji mieszkańców.

Komentarze
Popularne
Komentowane