Mieszkańcy protestują, bo nie chcą smrodu

Autor: md 07.04.2017 Nr: 14/2017 3
Mieszkańcy Leżachowa nie chcą smrodu i innych uciążliwości,
Mieszkańcy Leżachowa nie chcą smrodu i innych uciążliwości,

W niedzielę, 2 kwietnia w Domu Ludowym w Leżachowie nowo powstałe Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej, sprzeciwiające się mającym powstać tutaj „smrodliwym” inwestycjom, zorganizowało spotkanie, którego tematem był rozwój miasta i gminy Sieniawa.

O petycji skierowanej do Burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa przez mieszkańców gminy Sieniawa oraz Manasterza w gm. Wiązownica, którzy nie chcą na swoim terenie kurzych ferm oraz „nowego” zakładu utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i padłych zwierząt, pisaliśmy w artykule pt. „Mamy już dość tego smrodu”, opublikowanym w numerze 50/2016 GJ. Przedstawiliśmy wówczas stanowisko mieszkańców, jak również Adama Wosia – burmistrza Miasta i Gminy Sieniawa oraz przedstawicieli istniejących już zakładów: Roberta Zdanowicza – dyrektora Farmutilu oraz Bogusława Lacha – dyrektora Kompostowni Odpadów Biodegradowalnych.

   Mieszkańcy przeciwni „smrodliwym” inwestycjom zawiązali Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej, którego misją jest działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju Miasta i Gminy Sieniawa w interesie lokalnej wspólnoty samorządowej, ochrona praw i interesów mieszkańców, pragnących żyć w czystym środowisku i estetycznym otoczeniu oraz propagowanie idei proekologicznych.

Uważamy, że rozwój gospodarczy musi wiązać się z dbałością o zdrowie ludzi i przyszłych pokoleń, z poszanowaniem środowiska naturalnego, z przestrzeganiem prawa. Nie może być tak, że do już funkcjonujących, bardzo uciążliwych zakładów, decydenci za wszelką cenę chcą dołożyć istnienie następnych – informują członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sieniawskiej.

   Spotkanie, które zorganizowali w ubiegłą niedzielę, miało na celu m.in. wyjaśnienie mieszkańcom, na jakim etapie są „smrodliwe” inwestycje, a mianowicie posiadająca już pozwolenie na budowę ferma drobiu w Leżachowie (12 kurników), a także ferma drobiu w Leżachowie (10 kurników), ferma drobiu w Wylewie (10 kurników) oraz nowy zakład Farmutil w Leżachowie, które są jeszcze w realizacji.

   Sebastian Nicpoń – członek Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Sieniawskiej uświadamiał mieszkańcom, jakie zagrożenia niesie za sobą budowa kurzych ferm i zakładu utylizacji ubocznych produktów pochodzenia zwierzęcego i padłych zwierząt. Mówił m.in. o wiecznym smrodzie, emisji gazów i pyłów do powietrza, hałasie spowodowanym działaniem wentylatorów i agregatów prądotwórczych, wzmożonym ruchu samochodów ciężarowych, spadku cen nieruchomości, stopniowym wyludnianiu się, drastycznym spadku komfortu życia za sprawą uciążliwych odorów oraz zagrożeniu chorobami.

   Wytłumaczył także osobom, które chcą mieć wpływ na lokalizację tego typu inwestycji, jakie działania podjąć, aby skutecznie sprzeciwić się lokowaniu smrodliwych i hałaśliwych inwestycji w niedalekim sąsiedztwie zabudowań.

Moim zdaniem żadna z tych inwestycji nie przyniesie nam korzyści, jednak każdy może się ich doszukiwać we własnym zakresie. Materiały są ogólnodostępne. Kto tylko chce, może się z nimi zapoznać i wysunąć własne wnioski, po czym zdecydować, czy chce, aby inwestycje, o których rozmawiamy, miały swój finał, czy sprzeciwiamy się tego typu działaniom – mówił. Jednocześnie podkreślał, że nie chodzi o to, aby tego typu inwestycje nie powstawały, ale żeby nie były one skumulowane w jednym miejscu. Zachęcał zgromadzonych na sali mieszkańców, którzy nie są pewni, czy sprzeciwić się planowanym inwestycjom, gdyż obawiają się konsekwencji, aby nie przespali swojej szansy.

Jako mieszkańcy mamy coś w tej kwestii do powiedzenia. Możemy przeciwstawić się i zmienić przyszłość swoją i swoich dzieci. Nie bądźmy obojętni  – apelował do mieszkańców Leżachowa.

   Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Sieniawskiej zaprosiło na niedzielne spotkanie Burmistrz Miasta i Gminy Sieniawa. Niestety, nie mógł on spotkać się z mieszkańcami Leżachowa, ze względu na wcześniej zaplanowane obowiązki służbowe.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum