Relikwie Jana Pawła II w kańczuckiej świątyni

Autor: 14.04.2017 Nr: 15/2017
Relikwie stanowią piękny dar dla parafii i będą utrwalać w wiernych dzieło oraz świadectwo życia i świętości Jana Pawła II
Relikwie stanowią piękny dar dla parafii i będą utrwalać w wiernych dzieło oraz świadectwo życia i świętości Jana Pawła II
Fot. Parafia Kańczuga

Niedziela, 2 kwietnia 2017 roku zapisała się w sposób szczególny na kartach historii kańczuckiej parafii. Tego dnia do kościoła parafialnego zostały na stałe wprowadzone relikwie krwi św. Jana Pawła II. To dar od ks. kardynała Stanisława Dziwisza. Podczas liturgii dziękowano Bogu za św. Jana Pawła II i jego życie, nauczanie, służbę Chrystusowi i Kościołowi.

W uroczystościach w kościele parafialnym p.w. Michała Archanioła w Kańczudze udział wzięło wielu znamienitych gości, parafian i  służby mundurowe Policji. Dzień był szczególny, bowiem 2 kwietnia minęła 12 rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym dniu wierni wspominają pontyfikat, który zmienił oblicze świata. Dla parafian z Kańczugi to dzień wyjątkowy, bowiem do ich wspólnoty dołączył, można rzec „Nowy parafianin”. Relikwie wraz z certyfikatem autentyczności przywiózł z Krakowa ks. dziekan Wojciech Pac, proboszcz parafii. Uroczystego aktu wprowadzenia relikwii dokonał JE ks. abp Józef Michalik.

    Relikwie stanowią  piękny dar dla parafii i będą utrwalać w wiernych dzieło oraz świadectwo życia i świętości Jana Pawła II. Bliskość świętego poprzez znak jego relikwii pozwoli wszystkim częściej wracać do jego myśli, nauczania i postawy. Ma zachęcać do codziennej modlitwy, uczyć kroczenia drogą świętości i prawdy.

   Abp senior J. Michalik podczas homilii wspominał chwile spędzone w Rzymie z polskim papieżem. Mówił o Nim jako o obrońcy życia, małżeństwa i rodziny, wspominał jako niezwykle gościnnego człowieka i przyjaciela, którego w Watykanie odwiedzały całe rzesze.

 

Dar od Policji

Relikwie św. Jana Pawła II zostały umieszczone w specjalnie przygotowanym relikwiarzu, ufundowanym przez przeworską policję dla parafii w Kańczudze. Mundurowi licznie uczestniczyli tego dnia w Mszy św. sprawowanej w ich intencji, a także w intencji funkcjonariuszy pomordowanych przez NKWD 77 lat temu. Wśród poległych na Wschodzie w czasie II Wojny Światowej byli policjanci związani z regionem przeworskim. Znanych jest obecnie 17 nazwisk: Starszy posterunkowy Piotr Hołdys, Posterunkowy Franciszek Perec, Starszy posterunkowy Franciszek Jakubiec, Przodownik Franciszek Michał Kubrak, Przodownik Józef Duchań, Starszy posterunkowy Władysław Dziuba, Przodownik Franciszek Górski, Przodownik Jan Kierepka, Starszy posterunkowy Józef Kluz, Przodownik Antonii Kocór, Posterunkowy Jan Kornak, Posterunkowy Władysław Młynarczyk, Przodownik Andrzej Piątek, Posterunkowy Stanisław Potasiński. Posterunkowy Michał Szajner, straszy posterunkowy Michał Telega, Przodownik Franciszek Witkowski. Pośmiertnie wszyscy zostali awansowani na wyższe stopnie służbowe – aspirantów Policji Państwowej.

 

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum