Młodzież przejmuje Sejm

Autor: isz 14.04.2017 Nr: 15/2017
Gabriela Mroczka i Klaudia Bubelska wraz z córką płk. W. Szczepańskiego.
Gabriela Mroczka i Klaudia Bubelska wraz z córką płk. W. Szczepańskiego.

Gabriela Mroczka i Klaudia Bubelska, uczennice Zespołu Szkół Drogowo – Geodezyjnych i Licealnych o profilu społeczno – prawnym w Jarosławiu walczą o udział w XXIII sesji do Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W ramach projektu, w którym biorą udział, każdego roku uczniowie wykonują aktywności społeczne związane z tematyką sesji. W tym roku jest to: „Przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne. Lokalni bohaterowie w przestrzeni publicznej”. Uczennice w swoim projekcie chcą uczcić pamięć płk. Wojciecha Szczepańskiego, honorowego obywatela miasta Jarosławia. Aleja nazwana jego imieniem znajduje się przy Miejskim Parku im. Bohaterów Monte Cassino.

   W. Szczepański urodził się 7 kwietnia 1914 roku, pochodził z Wólki Pełkińskiej i tam też 22 lutego 1993 roku został pochowany. Działał w obwodzie związku walki zbrojnej

w Jarosławiu, walczył w kampanii wrześniowej, a w okresie wojny i okupacji był prześladowany przez NKWD, w związku z czym musiał się ukrywać. Kapitan Szczepański rozpoczął działania mające na celu powstanie Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”. W styczniu 1947 roku został aresztowany i poddany śledztwu, ostatecznie skazany został na 8 lat więzienia przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Krakowie.

   18 maja w siedzibie Stowarzyszenia Miłośników Jarosławia ma odbyć się spotkanie, podczas którego Gabrysia i Klaudia przedstawią swój projekt. Zebrani będą mogli również odsłuchać rozmowę, którą uczennice przeprowadziły z córką W. Szczepańskiego, która była mile zaskoczona pomysłem upamiętnienia ojca i wyraziła pełne poparcie dla inicjatywy Gabrysi i Klaudii.

   Decyzje o udziale w projekcie wziął się m.in. z tego, że uczennice chodzą do klasy o profilu społeczno – prawnym, a także po to, aby odkrywać takie osoby i przekazywać ludziom informacje o takich bohaterach. Jednym z elementów projektu jest pomysł umieszczenia pomnika lub tablicy informacyjnej przybliżającej postać W. Szczepańskiego. O możliwościach jego realizacji dziewczęta rozmawiają z władzami miasta.

   Rozstrzygnięcie projektu ma odbyć się 1 czerwca. Nagrodą dla autorów najwyżej ocenionych prac będzie udział w posiedzeniu SDiM. Organizatorem XXIII sesji do Sejmu Dzieci i Młodzieży jest Kancelaria Sejmu, współorganizatorami wydarzenia są Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji oraz Instytut Pamięci Narodowej.

 

Komentarze
Popularne