Pamięci ofiar

Autor: 14.04.2017 Nr: 15/2017
Delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod krzyżem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.
Delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze pod krzyżem upamiętniającym ofiary katastrofy smoleńskiej.

W niedzielę, 9 kwietnia, w Studzianie odbyła się uroczystość upamiętniająca ofiary zbrodni katyńskiej oraz katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r.

Krzyż wraz z tablicą upamiętniającą beatyfikację zamordowanego przez funkcjonariuszy S.B. ks. Jerzego Popiełuszki oraz tragiczną śmierć pod Smoleńskiem 96 osób wraz z Prezydentem Polski Lechem Kaczyńskim, został wzniesiony w niespełna miesiąc po katastrofie samolotu.

Społeczność Studziana corocznie zapala tutaj znicze i składa kwiaty.

   W kościele p.w. św. Brata Alberta Chmielowskiego odprawiona została Msza św. pod przewodnictwem ks. Stanisława Szałankiewicza. Tuż po niej uczestnicy uroczystości przemaszerowali  pod krzyż, gdzie modlitwą i minutą ciszy uczcili pamięć pary prezydenckiej i całej polskiej delegacji państwowej, która zginęła w katastrofie Tu-154, gdy zmierzała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Pod krzyżem modlono się również za tych wszystkich, którzy zginęli za Ojczyznę w Katyniu, Charkowie czy Miednoje. Następnie delegacja złożyła kwiaty i zapaliła znicze. Wartę honorową przy krzyżu, trzymali uczniowie z klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zawodowych w Przeworsku pod opieką ppor. rez. Piotra Łojko.

   W uroczystości udział wzięli m.in. zastępca wójta gm. Przeworsk Agnieszka Bukowa-Jedynak, sołtys wsi Studzian Antoni Żyła i Tadeusz Gołdasz – bratanek por. Józefa Gołdasza „Grota”, dowódcy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum