Informacje w sprawie WOT

Autor: bk 14.04.2017 Nr: 15/2017
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele 3 PBOT i WKU spotkali się z osobami zainteresowanymi służbą w WOT w Gminie Chłopice.
W ubiegłym tygodniu przedstawiciele 3 PBOT i WKU spotkali się z osobami zainteresowanymi służbą w WOT w Gminie Chłopice.

Przedstawiciele 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Wojskowej Komendy Uzupełnień w Jarosławiu spotkali się z mieszkańcami naszego powiatu, przekazując im wiedzę dotyczącą Wojsk Obrony Terytorialnej.

W ostatnich tygodniach na terenie poszczególnych Gmin naszego powiatu organizowane były punkty informacyjne dla kandydatów do służb w Wojskach Obrony Terytorialnej. Była to okazja dla wszystkich zainteresowanych służbą w WOT, aby poznać szczegóły dotyczące, powstałego niedawno, piątego rodzaju sił wojskowych.

   Spotkanie takie odbyło się m.in. w Gminie Chłopice, w piątek 7 kwietnia. Zainteresowani pytali m.in. o czas trwania Terytorialnej Służby Wojskowej, jej przebieg oraz uposażenie.

Na ich pytania odpowiadał przedstawiciel 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej mjr Arkadiusz Kawka oraz Henryk Grota przedstawiciel Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Jarosławiu. Wyjaśniali oni, iż służba trwa od roku do sześciu lat. Może zostać jednak przedłużona. Służba w WOT odbywa się na zasadzie dobrowolnego zgłoszenia, a podczas spotkań w Gminach prowadzona była również rejestracja kandydatów zainteresowanych podjęciem służby.

   Wyjaśniając wątpliwości zainteresowanym osobom przedstawiciele WOT i WKU wyjaśniali, iż żołnierze WOT otrzymają uposażenie pieniężne w wysokości ok. 500 zł miesięcznie (szeregowcy) będące sumą uposażenia za gotowość bojową oraz za 2 dni ćwiczeń, jakie odbywać będą żołnierze. Tłumaczyli również zasady dotyczące relacji między służbą w Obronie Terytorialnej, a pracą zawodową. Uspokajając, iż służba w WOT nie może być bezpośrednim powodem do zwolnienia z pracy.

   Wcześniej (w środę, 22 marca) w budynku Miejskiego Ośrodka Kultury w Jarosławiu odbyło się także spotkanie z Dowódcą 3 Podkarpckiej Brygady Obrony Terytorialnej, podczas którego również można było zaczerpnąć informacji dotyczących WOT.

Komentarze
Popularne