Sezon imprez plenerowych rozpoczęty!

Autor: md 28.04.2017 Nr: 17/2017

Wraz z przełomem kwietnia i maja rozpoczął się sezon imprez plenerowych, który trwać będzie aż do września. Co kilka dni mieszkańcy Jarosławia i okolic, a także turyści odwiedzający nasze miasto, będą mieli okazję wziąć udział w jakimś interesującym wydarzeniu kulturalnym.

IMPREZY PLENEROWE RUSZYŁY PEŁNĄ PARĄ

Sezon imprez plenerowych w tym roku rozpoczął się nieco wcześniej niż zwykle, bo już 23 kwietnia. Pomimo kapryśnej pogody nie brakowało chętnych do aktywności pod chmurką i Jarosławski Piknik Rowerowy można uznać za udany.

   Kolejna propozycja na końcówkę kwietnia  to Dni Ogrodów i Święto Kwiatów –dwudniowy kiermasz (28-29 kwietnia), na którym w jednym miejscu można będzie wybrać sprzęt ogrodniczy, kupić kwiaty czy skorzystać z kompleksowych usług ogrodniczych.

 

MAJ – CO WEEKEND TO IMPREZA 

Majówka rozpocznie się już 30 kwietnia i upłynie w rytmach disco polo. Chętni przez dwa dni będą bawili się przy muzyce na żywo takich zespołów jak: Boys, Piękni i Młodzi, Łukash czy Cassandra. Do tego pokazy: iluzji tańca i tresury wilczurów, konkursy i zabawy, animacje, place zabaw i strefa gastronomiczna.

   2 maja będziemy świętować Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tradycyjnie odbędzie się przemarsz z flagą z Kolegiaty na Rynek, uroczyste podniesienie flagi na maszt, defilada Kampanii Wojska Polskiego, występ Orkiestry Dętej „Laudate Dominum” oraz animacje i zabawy dla dzieci

   Następnego dnia będziemy obchodzić Święto Konstytucji 3 maja. Obchody trzeciomajowe rozpocznie msza św. w intencji Ojczyzny w kościele pw. NMP Królowej Polski. Po nabożeństwie, które uświetni występ Stowarzyszenia Reprezentacyjny Chór Mieszany „Jarosław”, odbędą się uroczystości pod Pomnikiem Konstytucji 3 maja.

   12 maja na Rynku zostaną zorganizowane obchody Światowego Dnia Godności. Z osobami niepełnosprawnymi będą mogli solidaryzować się wszyscy mieszkańcy Jarosławia i okolic.

   20 maja, już po raz kolejny, na Rynku odbędzie się Parada Schumana. Stare Miasto zamieni się w barwny, radosny i piękny korowód, składający się z dzieci i młodzieży z przedszkoli, szkół i stowarzyszeń z całego powiatu jarosławskiego. Uczestnicy zamanifestują swoje poparcie dla idei integracji europejskiej i aktywnej roli Polski w Unii Europejskiej.

   Nie lada atrakcje czekają na mieszkańców i turystów już 20 maja. Noc Zwiedzania Rynku i Noc Muzeów, bo o nich mowa, to wydarzenia prawdopodobnie najdłużej wyczekiwane przez miłośników kultury i sztuki. Wówczas światło dzienne ujrzą kamienice i eksponaty, obok których na co dzień przechodzi się obojętnie; niedostępne dla zwiedzających zakamarki oraz skrywane przez wieki tajemnice. Na zwiedzających czekać będą liczne atrakcje m.in.: przejazd bryczką ulicami Starego Miasta, teatry uliczne, potańcówki oraz występy artystyczne, w tym koncert „Ballady rosyjskie” – Żukowska i Korycki, odbywający się w Muzeum Kamienica Orsettich.

   VII Podkarpackie Juwenalia – trzydniowe święto Społeczności Akademickiej Państwowej Wyższej Szkoły Techniczno-Ekonomicznej im. ks. Bronisława Markiewicza w Jarosławiu, rozpocznie się 24 maja, kiedy to barwny korowód składający się z studentów, władz uczelni i wykładowców, wyruszy z Miasteczka Akademickiego na jarosławski Rynek, gdzie z rąk Burmistrza Miasta Jarosławia studenci otrzymają symboliczny klucz do „bram miasta”. Juwenalia to przede wszystkim dużo radości, zabawy i licznych koncertów, m. in. Loka, Steel Velvet, Manchester, Megustar, Extazy, Łobuzy, Power Play czy Wojtek Gryglewicz Wutes.

   Nie zapomniano także o święcie najmłodszych mieszkańców Jarosławia i okolic – Dniu Dziecka. 28 maja, specjalnie dla maluchów, jarosławski Rynek zmieni się w ogromny plac zabaw. Na wszystkie dzieci czekać będzie wiele atrakcji, które pozwolą ciekawie i radośnie spędzić niedzielne popołudnie. Nie zabraknie gier, konkursów i zabaw. Jak co roku z okazji Dnia Dziecka zostaną zorganizowane także zawody wędkarskie na akwenie Babionka. Niespodziankę dla dzieci przygotowało także  Podziemne Przejście Turystyczne. Jaką? Tego dokładnie nie zdradzimy. Podpowiemy jedynie, że będzie towarzyszyć jej hasło „Smyki lubią smakołyki”.

 

SPOKOJNY CZERWIEC

4 czerwca 70-lecie istnienia świętować będzie Orkiestra Dęta Jarosław „Laudate Dominum”, która uświetnia swoimi występami uroczystości religijne i patriotyczne na terenie naszego miasta, powiatu oraz województwa.

 

LIPIC POD ZNAKIEM ŚWIĘTA MIASTA

W pierwszy weekend lipca będziemy świętować Dni Jarosławia. Święto Miasta co roku skupia na jarosławskim Rynku prawdziwe tłumy. Nie inaczej będzie w tym roku – w dużej mierze dzięki gwiazdom najwyższego formatu, jakie na nich goszczą. Mamy tu na myśli Margaret i Cleo. Ponadto tradycyjnie moc atrakcji i wydarzeń towarzyszących.

   Z kolei w ostatni weekend lipca na jarosławskim Rynku zagoszczą  klasyczne samochody i motocykle. Wszystko to za sprawą Charytatywnego Zlotu i rajdu Pojazdów Zabytkowych „Drynda”. Podobnie jak w latach ubiegłych, tak i w tym, cały dochód z rajdu zostanie przekazany na terapię dzieci niepełnosprawnych ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jarosławiu.

 

NAJBARWNIEJ BĘDZIE W SIERPNIU

Od przeszło 20 lat sierpień upływa w naszym mieście pod znakiem Festiwalu Muzyki Dawnej „Pieśń Naszych Korzeni”. Nie inaczej będzie w tym roku. W czasie imprezy muzycznej, która będzie trwała od 20 do 27 sierpnia, cyklowi koncertów będą towarzyszyć wykłady, seminaria, dyskusje, warsztaty, liturgie oraz tańce przy muzyce tradycyjnej.

   Jakby tego było mało, od 24 do 27 sierpnia na jarosławskim Rynku będą gościć kupcy prezentujący i sprzedający towary z kraju i odległych zakątków świata oraz artyści. W tym samym czasie można będzie oglądać wyjątkowe spektakle muzyczne i teatralne. Gwiazdą Jarmarku Jarosławskiego będzie włoski zespół Canzoniere Grecanico Salentino.

 

WYDARZENIA MAŁE, MNIEJSZE I NAJMNIEJSZE

Od lipca do września – w ramach „Kulturalnego Lata w Mieście” będą odbywać się pokazy filmowe, warsztaty, spektakle teatralne, koncerty niszowe, potańcówki oraz wystawy fotograficzne i malarskie. Przez całe wakacje kontynuowane będą również „Niedzielne Spacery po Jarosławiu”.

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum