Młodzi czytelnicy przystąpili do konkursu

Autor: ek 28.04.2017 Nr: 17/2017
Przedstawiciele szkół podstawowych biorący udział w zmaganiach czytelniczych.
Przedstawiciele szkół podstawowych biorący udział w zmaganiach czytelniczych.

21 kwietnia w Klubie „Kotłownia” przy ZSO im. Książąt Czartoryskich w Jarosławiu odbył się półfinał konkursu ogólnopolskiego pt. „Wielka Liga Czytelników”.

– „Wielka Liga Czytelników” jest konkursem ogólnopolskim, którego celem jest propagowanie czytelnictwa. Polega on na tym, że spośród podanych lektur dzieci wybierają dziesięć z nich, po czym otrzymują test, który wypełniają w domu. Mogą to robić same lub wspólnie z rodzicami, dzięki temu wszyscy angażują się w czytanie – mówi Mirosław Lotycz, nauczyciel języka polskiego ze Szkoły Podstawowej nr 10 w Jarosławiu, inicjator konkursu.

Następnie odbywa się półfinał, podczas którego uczniowie w 3-osobowych zespołach rozwiązują test ze znajomości jednej z nich – dodaje.

Z roku na rok do konkursu przystępuje coraz większa liczba uczestników. W tegorocznej edycji w kategorii I-III zaprezentowało się 23 uczniów zaś w kategorii IV-VI 19. W jarosławskim półfinale wzięło udział 8 szkół: Szkoła Podstawowa nr 5 w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa nr 10 w Jarosławiu, Szkoła Podstawowa w Zapałowie, Szkoła Podstawowa w Radymnie, Szkoła Podstawowa w Wierzbnej, Szkoła Podstawowa w Wietlinie, Szkoła Podstawowa w Stubnie i Szkoła Podstawowa nr 2 w Przeworsku.

   Od lat podejmowana inicjatywa już po raz VI zgromadziła na wspólnym czytaniu wiele osób. Uczniowie z całej Polski w tym samym czasie rozwiązywali testy, w których musieli wykazać się znajomością wybranych lektur. W tym roku były to: „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej dla młodszych oraz „Tomek na Czarnym Lądzie” Alfreda Szklarskiego dla starszych dzieci.

   Karty odpowiedzi trafiły do Stowarzyszenia „Wielka Liga” w Katowicach, gdzie ogólnopolska komisja konkursowa oceni prace i wyłoni finalistów. Wezmą oni udział w VI Wielkiej Zabawie Rodzinnej, która odbędzie się 27 maja. 

   Organizatorem przedsięwzięcia była Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. J. G. Pawlikowskiego w Przemyślu Filia w Jarosławiu.

 

Komentarze
Popularne
Najnowsze na Forum