Uczcili 72. rocznicę krwawego ataku na Wiązownicę

Autor: md 28.04.2017 Nr: 17/2017
Uczestnicy 72. rocznicy krwawego ataku na Wiązownicę.
Uczestnicy 72. rocznicy krwawego ataku na Wiązownicę.

W niedzielę, 23 kwietnia – jak co roku – uczczona została pamięć ofiar tragicznych wydarzeń z 17 kwietnia 1945 roku, kiedy to oddział OUN-UPA wymordował ponad stu mieszkańców Wiązownicy i okolicznych wsi. W uroczystości wzięli udział mieszkańcy, duchowni, historycy, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, służb mundurowych oraz instytucji, organizacji i stowarzyszeń.

Obchody rozpoczęła wspólna modlitwa w kościele parafialnym w Wiązownicy. Po niej zebrani zgromadzili się przed tablicą pamiątkową, która poświęcona została ofiarom napadu na Wiązownicę, a także ofiarom ludobójstwa dokonanego na ludności polskiej przez OUN-UPA na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Tam odczytano apel poległych, oddano salwę honorową i złożono kwiaty.

   Ważnym punktem uroczystości było wręczenie odznaczeń prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy osobom zaangażowanym w upamiętnienie tego tragicznego wydarzenia i zasłużonym dla społeczności lokalnej.  I tak Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski pośmiertnie otrzymał ks. Józef Miś – ówczesny proboszcz parafii w Wiązownicy, który dowodził obroną wioski, zaś Złoty Krzyż Zasługi odebrali Michał Płachetko, Józef Kłak oraz ks. Adam Rejman – proboszcz parafii w Wiązownicy, jeden z inicjatorów budowy tablicy pamiątkowej.

   W uroczystości wziął udział reprezentujący Prezydenta RP Andrzej Dera – sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP, Mieczysław Golba – senator RP, Anna Schmidt-Rodziewicz –poseł na Sejm RP, Piotr Uruski – poseł na Sejm RP, gen. Jacek Kitliński – dyrektor generalny Służby Więziennej, Maria Kurowska – wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Piotr Pilch – wicewojewoda podkarpacki oraz wielu innych zacnych gości.

Komentarze
Popularne
Komentowane
Najnowsze na Forum